Nie nad polskie morze, nie do zachodnich kurortów, a na wschód. Tam nie tylko jest jakaś cywilizacja, ale jest także duża część mnie, moje miasto, mój Lwów.

Od razu chciałbym rozwiać wątpliwości wielu z Was. We Lwowie jest bezpiecznie. Wszystkie wydarzenia, o których słyszymy dookoła dzieją się na wschodzie Ukrainy. Jedyne echa wojny, które dotarły do Lwowa to dramatyczna sytuacja ukraińskiej hrywny, a jej kurs powinien stanowić dla wielu jeden z głównych powodów, by na cel swojej wycieczki obrać właśnie Ukrainę. Jest tanio. Bardzo tanio.

1 złoty to w tej chwili 5,5 hrywny.

Jedno naprawdę dobre ukraińskie piwo w sklepie kosztuje 8 hrywien. Macie jakieś pytania?

W tym tekście nie odpowiem na wszystkie pytania, które od kilku lat zadają mi fani Lwowa. Przy tej okazji zapraszam wszystkich na lwowskiego fanpage`a, którego prowadzę już od ponad dwóch lat:

https://www.facebook.com/TylkoWeLwowi

Na początek zajmijmy się zatem najważniejszym pytaniem: Jak dojechać?

PO TANIOŚCI

Trasę zaczynamy w Krakowie. Dlaczego? Bo zaraz po Lwowie to moje drugie miasto i dlatego, że zawsze jeżdżę do Lwowa z Krakowa, albo z Krakowa do Lwowa. Wysiadania w innym mieście sobie nie wyobrażam. To takie idealne dopasowanie: Yin i yang, Wisła i Cracovia, Czarni i Pogoń. Tyle.

Lwowska marszruta:

 1. Pociąg Kraków-Przemyśl – 25 zł (studencki)
 2. Bus na granicę odjeżdżający spod Dworca Kolejowego – 2 zł
 3. Przejście pieszo przez granicę – bezcenne
 4. Bus z granicy do Lwowa –33 hrw czyli 6 zł ( po przejściu przez przejście piesze idziemy prosto główną trasą i na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Tam już zobaczymy przystanek busów, z którego co godzinę odjeżdżają kolejne marszrutki.
 5. Marszrutka do Lwowa Nie obawiajcie się o kupno biletu-panowie kierowcy, bądź też pani sprzedająca w kasie, bez problemu dogadają się po polsku). Najważniejsze – NIE DAJCIE SIĘ NACIĄĆ LUDZIOM, PROPONUJĄCYM TANI PRZEJAZD DO LWOWA-wyjdzie on zawsze drożej niż jazda marszrutką. (jak jedziemy po taniości, to po taniości :))

33 złote, 9 godzin i jesteśmy we Lwowie. Może nie szybko, choć szybciej niż każdym innym środkiem transportu publicznego, ale taniej nie będzie :). A jak już przyoszczędziliśmy na podróży, to teraz rozkoszujmy się genialnym ukraińskim piwem za 1,5 zł za butelkę. Na biednego przecież nie trafiło.

A po przyjeździe zapraszam do dziesięciu najlepszych knajp Lwowa

Wcześniej jednak pamiętajcie jednak by znaleźć swoje lwowskie mieszkanie i poznać lwowskie ABC

Lviv

 • lukasz

  nie powiedziałbym że to wersja po taniości, bez sensu. Lepiej złapać z Krakowa do Rzeszowa polskibus (cena od 5 do 15zł, jak drożej to się nie opłaci) i z rzeszowa pociągiem za 5zł do przemyśla. Czas podróży podobny 🙂

  • Fajna opcja :). Ja stawiam jednak na, przynajmniej moim zdaniem, pewniejsze rozwiązanie. Do pociągu zawsze się jakoś dopchamy i cena jest niezmienna. O Polskim busie tego niestety nie można powiedzieć.

   • Lukasz

    Myślę,że taką cenę bez problemu się uzyska,chyba,że na ostatnią chwilę jedziesz. A jeśli pociągiem i kupisz bilety do 3 tygodni przed wyjazdem zaoszczędzasz 30%,jeżeli PB nie jest twoim ulubionym środkiem transportu 🙂

    • dzięki, mam nadzieje, że wielu się przyda 🙂

 • Jarek Chachuła

  Byłem we Lwowie dwukrotnie . Drogo , brudno i wszędzie to ukraińskie gęganie , tym nie mniej z patriotycznego obowiązku trzeba tam być !

  • proszę sprawdzić kurs hrywny, mapę geograficzną, a później posłuchać samego siebie, może pomoże.

 • Jarek Chachuła

  lwowskich marszrutek nie polecam , latem smród w nich niemożebny !

  • Lwów taki piękny, że nie musi Pan w nich wysiadywać. Zapraszam w miasto, a może przynajmniej jakaś jego część się Panu spodoba.

 • Dawid

  Ktoś jest we lwowie od 27.05 i chciałby się spotkać na piwko?

  • konkretne pytanie warte odpowiedzi :).

 • Katarzyna Gacek

  a co z wypożyczeniem samochodu na miejscu?

 • Ania

  Może głupie pytanie, ale o które przejście chodzi? Korczowa – Krakowiec czy Medyka – Szeginie?;)
  Przy okazji, fantastyczny blog:)

  • Dzięki wielkie za dobre słowo 🙂 Chodzi o przejście Medyka-Szegynie 🙂

   • Ania

    Dziękuję bardzo za odpowiedź! 🙂

 • Joanna Wojtasik

  Czy ta opcja przejazdu sprawdza też się nocą ?przyjeżdżam do Przemyśla o 2 w nocy i nie wiem czy tam nie utknę…