Weekend w Gdańsku to zdecydowanie zbyt krótko żeby zobaczyć wszystkie atrakcje w Gdańsku, ale postaram się Wam pokrótce przedstawić to, co można zobaczyć w Gdańsku. Gdańsk nie tylko stanowi idealną bazę wypadową do odwiedzenia polskiego wybrzeża, ale również jest miastem, które zachwyca i które można zwiedzić na wiele sposobów. Zapraszam Was na listę TOP Atrakcje Gdańsk. Jeżeli w tym roku wybieracie się na Wakacje lub wyjazd po Polsce to koniecznie sprawdźcie tekst ➧ Gdzie warto pojechać w Polsce. A teraz ruszamy do Gdańska!

Wszystkie opisane w tekście atrakcje Gdańska znajdziecie zaznaczone na poniżej mapce.

Atrakcje Gdańsk

Ulica Długa i Złota brama

Zacznijmy od ulicy Długiej, która często bywa pierwszym miejscem odwiedzanych w Gdańsku, gdy zmierzamy od strony Dworca Głównego. Swoją drogą remontowany Dworzec Główny w Gdańsku jest prawdziwą udręką. Mam nadzieję, że nie będzie trwał wiecznie, chociaż póki co nic na to nie wskazuje. Ulicę Długą otwiera Złota brama, dzisiaj okupowana przez lokalnych straganiarzy, gdzie wesoło rozbrzmiewa muzyka disco-polo. Niestety to miejsce zapamiętałem właśnie od tej strony, chociaż trzeba przyznać, że robi ona wrażenie nie tylko walorami muzycznymi. Odrapana farba zdecydowanie jednak prosi się o nową warstwę. Przed Złotą Bramą wrażenie robi również Brama Wyżynna, gdzie mieści się obecnie centrum turystyczne.

Przy ulicy Długiej, przechodzącej później w Długi Targ, mieści się wiele z atrakcji Gdańska, które koniecznie warto odwiedzić. Biorąc pod uwagę, że jest to, historycznie rzecz biorąc, reprezentacyjna ulica miasta, przy której mieszkała elita patrycjuszowska, budynki zdecydowanie będą rwały oko.

Co zobaczyć w Gdańsku – Dom Uphagena

Wymienianie zabytków znajdujących się przy ulicy Długiej, zacząć można od wspomnienia kamienicy nazywanej Dom Uphagena, gdzie możemy zobaczyć bogate wnętrza i wyposażenie mieszczańskiej kamienicy. Nazwa miejsca pochodzi oczywiście od rodziny, która zamieszkiwała tę kamienicę. Co podkreśla strona https://muzeumgdansk.pl/, Dom Uphagena jest jedyną w Polsce i jedną z niewielu w Europie kamienic mieszczańskich z XVIII wieku dostępnych do zwiedzania.

Atrakcje Gdańsk – Długi Targ

Długi Targ to reprezentacyjny plac, którym w Gdańsku będziemy poruszali się wielokrotnie i w konsekwencji możemy przez to poświęcić mu mniej uwagi. A jest to duży błąd! Przy Długim Targu możemy odwiedzić jedne z najważniejszych atrakcji Gdańska.

Gdańsk atrakcje – Ratusz

Czternastowieczny, ceglany, gdański Ratusz góruje nad Długim Targiem wzbudzając zasłużony zachwyt. Ratusz gdański po zniszczeniach podczas drugiej wojny światowej oceniany był jako budynek, który nie może już zostać odbudowany. Odbudowa została jednak podjęta. Nie tylko szata zdobi jednak Ratusz. Warto również sprawdzić co znajduje się w środku, ponieważ w ratuszu gdańskim mieści się dzisiaj siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Gdańsk co zobaczyć – Fontanna Neptuna w Gdańsku

Miejsce spotkań i jedna z najbardziej znanych atrakcji Gdańska. Jeżeli jesteście w Gdańsku koniecznie musicie zrobić sobie zdjęcie pod Neptunem. Inaczej wyjazd się po prostu nie liczy. Jeżeli jednak chcecie zrobić zdjęcie na spokojnie, bez otaczającego Was tłumu turystów, zdecydowanie polecam sesję wieczorną. Gdańsk nocą ma zresztą kompletnie inny klimat. Atrakcje Gdańska nocą nabywają innego klimatu.

Gdańsk atrakcje – Dwór Artusa

Zza Fontanny Neptuna wyłania się wspaniała elewacja Dworu Artusa. W tym miejscu, jak w żadnym innym, czuć prawdziwe bogactwo dawnego mieszczańskiego Gdańska. Atrakcje Gdańska są zresztą przesiąknięte dawnym bogactwem miejskich patrycjuszy, które czuć dosłownie na każdym kroku. Dwór Artusa to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, by zbliżyć się bardziej do historii miasta. Kiedyś miejsce spotkań kupców, giełda, a obecnie Muzeum, które powinno się znaleźć na liście każdego kto wybiera się na wyjazd do Gdańska.

Brama Zielona – Atrakcje w Gdańsku

Długi Targ w Gdańsku wieńczy robiąca wrażenie, bogato zdobiona Brama Zielona, która obecnie również stanowi oddziału Gdańskiego Muzeum Narodowego.

Gdańsk atrakcje – Wieczorny spacer nad Motławą

Kiedy słońce skłania się do spania lub gdy zapadła już noc, Gdańsk poleca się na nocne spacery. Widoki nad Motławą są naprawdę niesamowite co widać również na zdjęciach, które możemy tutaj robić seriami. Nocny spacer Długim pobrzeżem i Wyspą Spichrzów obfituje w piękne miejsca wypełnione światłem, odbijającym się w wodach Motławy, mosty i kamieniczki, których bliźniaki widoczne są w tafli rzeki. Spacerowi klimatu nadają przepływające łodzie, motorówki, smak luksusu historycznego i tego już bardziej współczesnego. Choć trzeba też przyznać, że gdy wejdziemy w ciemniejszą uliczkę ten luksus możesz nieco zblednąć. Szybko można przekonać się, że imprezę z krewetkami może u niektórych poprzedzać często pół litra pite w bramie. Bywa, że atrakcje Gdańska mają swoje dwa oblicza.

Ulica Mariacka – Weekend Gdańsk

Ulica Mariacka w Gdańsku jest atrakcją, którą szczególnie warto zobaczyć wieczorem, kiedy wszystkie magiczne kamieniczki, schodki, stoliki rozświetlone są światłem ulicznych świateł. Wtedy może w pełni poczuć klimat tego miejsca. W ciągu dnia znajdziecie tutaj z kolei dziesiątki kramów oferujących wyrobu z bursztynu, z czego zresztą ulica ta słynie. Jednym może to odpowiadać, ale ja zdecydowanie wybieram czas kiedy nie muszę się przeciskać, a spokojnie oddawać się obserwacji tego niezwykłego miejsca.

Przy ulicy Mariackiej, w Drukarnia Cafe, możecie się również napić jednej z lepszej kaw jakie miałem okazję próbować w Gdańsku. To jedna z atrakcji Gdańska, do której będę wracał.

Długie pobrzeże

Spacery gdańskim nabrzeżem staną się częścią waszego pobytu w Gdańsku, ale rozkoszujcie się każdą chwilą, ponieważ są to chwile wyjątkowe. Długie pobrzeże jest naprawdę piękne, a ujęcia, które można złapać podczas opisanego już wieczornego spaceru Motławą na długo pozostaną w Waszej pamięci. Przypomnę raz jeszcze, że warto spacerować tędy o każdej porze i obserwować jak niesamowicie zmienia się światło. Atrakcje w Gdańsku mają to do siebie, że są niezwykle fotogeniczne.

Żuraw – Gdańsk Atrakcje

Przy pobrzeżu znajduje się jedna z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek Gdańska, czyli Brama Żuraw. W środku znajdziemy filię Narodowego Muzeum Morskiego. Brama Żuraw w Gdańsku to największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. To również widok, który z pewnością zapadnie Wam w pamięci.

Atrakcje Gdańsk – Molo w Brzeźnie

Możecie się zdziwić, ale Gdańsk również ma swoje molo i wcale nie musi się go wstydzić! Chociaż nie jest już tak długie jak w czasach międzywojennych (gdy miało 250 metrów) i krótsze od mola sopockiego, to jednak zdecydowanie warto wskoczyć w autobus zakosztować morskiej bryzy.

Rejs na Hel – Gdańsk atrakcje

Warto być nad morzem i popłynąć sobie przy tym statkiem, czy też katamaranem. Z Helu wrócimy już pociągiem, płacąc za bilet jedynie do … skąd dalej pojedziemy również pociągiem, ale wykorzystując już nasz bilet. O Helu i atrakcjach Helu mam nadzieję napiszę wkrótce jeszcze więcej.

Westerplatte – Co zobaczyć w Gdańsku?

Wyjazd na Westerplatte to absolutna konieczność jeżeli już wybraliśmy się do Gdańska. Najlepiej na Westerplatte z centrum Gdańska dostać się bezpośrednim autobusem linii 606, który na trasie Dworzec Główny-Westerplatte pokonuje zaledwie pięć przystanków. Warto oszczędzić czas, ponieważ na Westerplatte możemy poświęcić go sporo i nie będzie to czas stracony. Z rok na rok jest tutaj coraz więcej do zobaczenia i należy się tylko cieszyć, że prace są tutaj nadal prowadzone. Oby zakończono je jak najszybciej! Przypominanie historii tego miejsca chyba nie muszę, ale na miejscu dowiecie się o początku II Wojny Światowej zdecydowanie więcej.


jak wynająć mieszkanie z airbnb

Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Bazylika Mariacka robi niesamowite wrażenie jeżeli chodzi o swoją piękną bryłę i wieże widoczne z każdej strony Gdańska. Niestety osobiście byłem jednak nieco rozczarowany widząc Katedrę wewnątrz. Niestety pierwsze wrażenie jest takie, że świątynia jest bardzo pusta. Wrażenie robi z pewnością zegar astronomiczny. Zegar astronomiczny w Bazylice Mariackiej do atrakcja Gdańska wyjątkowa na skalę europejską. Został wykonany w latach 1464 – 1470 i przestał działać już w 1554 roku. Zegar astronomiczny składa się z trzech części: kalendarium, planetarium i teatru figur. Ostatnio zakończył się kolejny etap prac rekonstruktorskich, które mają na celu przywrócenie mu dawnego blasku. Wrażenie w Bazylice robią również płyty nagrobne, które tworzą posadzkę Bazyliki Mariackiej.

Atrakcje Gdańska – Muzea

Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej jest miejscem, który powinien odwiedzić absolutnie każdy! To muzeum, którym powinniśmy się chwalić i pokazywać wszystkim odwiedzającym nasz kraj. Liczba eksponatów jest niesamowita. Dostajemy tutaj lekcję historii, na którą nawet nie liczyliśmy, a na która zdecydowanie zasługujemy! Najdłużej zatrzymałem się na pięknie odtworzonej międzywojennej uliczce, gdzie długo chłonąłem klimat tamtych czasów.

Pamiętać musimy, że kolejki do Muzeum II Wojny Światowej są bardzo długie. Przed drzwiami Muzeum warto ustawić się co najmniej dwadzieścia minut przed otwarciem, by nie stać później przed wejściem godzinę.

W dobie pandemii miejcie również przy sobie własne słuchawki, ponieważ, ze względów higienicznych, nie są one wydawane w muzeum. W Muzeum II Wojny Światowej istnieje również ścieżka historyczna przygotowana specjalnie dla dzieci.

O tym co można zobaczyć w Muzeum II Wojny Światowej można rozmawiać godzinami i ta atrakcja w Gdańsku doczeka się już niedługo odrębnego tekstu. Więcej na temat możecie jednak póki co posłuchać u mojego ulubionego internetowego historyka.

Muzeum Solidarności

Odwiedzić to miejsca po prostu trzeba, chociażby ze względu dla ludzi i dla ludzkiego czynu, który zmienił nasze państwo. To zaskakujące jak mało wiemy dzisiaj, zaledwie kilkadziesiąt lat od momenty kiedy w pełni odzyskaliśmy niepodległość. Muzeum Solidarności to kilka godzin bardzo solidnej lekcji historii. Muzeum jest multimedialne i nie dostajemy natłoku informacji, z których po wyjściu nic już nie będziemy pamiętać. Wizyta tutaj zbudza refleksje i zmusza do zastanowienia się na kwestiami nie tylko historycznymi, ale również rzeczywistością, którą nas otacza. Miejsce, które rekomenduję również rodzicom z dziećmi.

Atrakcje Gdańska – Oliwa

Oliwa – Archikatedra oliwska, Park Oliwski

Zdecydowanie warto ułożyć swój plan zwiedzania tak, aby nasza wizyta w Archikatedrze oliwskiej pokryła się z koncertem organowym. Demonstracje organów w Archikatedrze Oliwskiej (20 minutowy koncert), odbywają się: od poniedziałku do soboty o godz. 11.00, 12.00 i 13.00, a w niedziele i święta o godz. 15.00 i 16.00. Cena biletu: co łaska

W Oliwie koniecznie musicie również zaplanować długi spacer Parkiem Oliwskim. To miejsce naprawdę zachwyca i nie żałuję żadnej minuty, której tutaj spędziłem. Lista: Atrakcje Gdańska bez tego parku byłaby niepełna.

Molo w Orłowie

Molo w Orłowie to kolejny obiekt tego typy, który musicie odwiedzić nad polskim morzem. Molo w Orłowie ma całkiem przyjemną długość, która prowadzi nas głęboko w morze, a wyjątkowy klimat nabiera chociażby ze względu na skarpę redłowską, która znajduje się niedaleko i którą również koniecznie musicie odwiedzić.

Gdańsk Atrakcje – Sopot i Gdynia

Sopot i Gdynia to oczywiście dwa odrębne miasta, należy jednak wspomnieć, że mieszkając w Gdańsku, te dwa miasta oraz Gdańsk należy traktować tak, jako Trójmiasto, gdyż połączenia pomiędzy nimi są genialne bardzo dobrze, szybkie i tanie. Kilkadziesiąt minut dzieli nas i możemy obejrzeć klasyki w postaci Błyskawicy i Daru Pomorza, pospacerować sopockim molem i wypić kawę na Monciaku. Atrakcji w tych miastach jest zdecydowanie więcej, ale zasługują one zdecydowanie na odrębne teksty.

Atrakcje Gdańsk – Jedzenie w Gdańsku

Jeżeli chodzi o jedzenie w Gdańsku, jest takie miejsce, które szczególnie zapadło mi w pamięci. Nie było go w żadnych tekstach, które polecają restauracje w Gdańsku. Nie znalazłem go na gastronomicznych blogach. Szliśmy sobie ulicą, jakby nigdy nic i nagle naszym oczom okazała się ona: Familia Bistro Garbary. Jeżeli chodzi o atrakcje Gdańska to to miejsce znajduje się na wysokim miejscu. Kibiny, manty, które tutaj jedliśmy zapadły głęboko w moim serduszku. Kuchnia karaimska zawładnęła naszymi kubkami smakowymi. Występują mięsne i słodkie odmiany, które możecie dowolnie mieszać, oszczędzając przy tym nieco pieniędzy, a próbując smaków, które na długo zostaną z Wami. Będąc w restauracji, która serwuje dania kuchni wileńskiej nie mogłem również nie spróbować blinów i kołdunów, które, uwierzcie mi, rozpływają się w ustach. Nikt mi za to nie płaci, ale to miejsce polecam w ciemno. Menu restauracji znajdziecie pod linkiem https://familiabistro.pl/menu

Inne Atrakcje Gdańska

Dla każdego miłośnika Lwowa punktem obowiązkowym wycieczki jest Pomnik Jana III Sobieskiego. Po Poznaniu, gdzie zagościł pomnik hrabiego Aleksandra Fredry, w Gdańsku możemy rozkoszować oko pomnikiem naszego wybitnego króla. Wielki Młyn jest w remoncie, ale budynek robi również niesamowite wrażenie.