Weekend na Roztoczu to zdecydowanie jeden z najlepszych pomysłów, na które warto wpaść podczas wojaży po Polsce. Roztocze ma do zaoferowania bardzo wiele i, wbrew pozorom, nie jest to wyłącznie wyjątkowa natura. Chociaż z drugiej strony nie ma co się oszukiwać, że atrakcje na Roztoczu to przede wszystkim niesamowite tereny zielone. Atrakcje Roztocza to lasy, wody, wzgórza, pola, łąki i świeże, jak nigdzie indziej powietrze. Zamość, Szumy, Krasnobród, Czartowe Pole i wiele, wiele innych. Zapraszam na projekt: Atrakcje Roztocze!

Atrakcje Roztocze

Przemierzając Roztocze, koniecznie odwiedźcie również najlepsze restauracje na Roztoczu, które same w sobie stanowią atrakcje Roztocza, które warto odwiedzić ➧ Restauracje na Roztoczu. Smacznego! A teraz sprawdźmy Co warto zobaczyć na Roztoczu!

Atrakcje Roztocze – Szumy nad Tanwią

Małe wodospadziki rozsiane na kilkuset metrach zrobią wrażenie na każdym, który przyjedzie w okolice rzeki Tanew. O ruchach tektonicznych podczas fałdowania się Karpat nie mogę Wam może za wiele powiedzieć, ale to właśnie w trakcie tego procesu powstały 24 progi skalne, po których miło dla ucha i dla oka mknie Tanew. Widoki są przednie i ten spokój, które tak bardzo brakuje na co dzień. Szumy na Tanwi to absolutnie podstawowy punkt na mapie atrakcji Roztocza.

Na trasie na Szumy idealnie byłoby również zajrzeć na Zamczysko, czyli Wzgórze Kościółek-miejsce kiedyś trudno dostępne, gdzie chroniono się przez wieki przed wrogimi najazdami. Niejednego miłośnika przyrody zachwycić powinien również Wodospad Jeleń, do którego również możemy się dostać na trasie wiodącej wokół Szumów.

Atrakcje Roztocze – Czartowe pole

Położone niedaleko Kamieniołomu Nowiny Czartowe Pole jest przez wielu określane jako jedne z piękniejszych miejsc Roztocza i nie sposób się nie zgodzić. Chociaż konkurencja jest tutaj naprawdę mocna.

Atrakcje Roztocze – Krasnobród

Miejsce gdzie można wypocząć pupą na plaży i pokąpać się w czystej wodzie. Zalew w Krasnobrodzie kilka lat temu przeszedł kapitalne odświeżenie, dlatego infrastruktura dla wielbicieli opalania i kąpania stoi tutaj na naprawdę wysokim poziomie. Ze swojej strony mam też sentyment do tego miejsca, gdzie można zajść do swojej restauracji i zjeść frytki z kotletem mielonym, rybką czy wrzucić na ruszt tłuściutkiego hamburgera. Taki posmak polskiego morza wewnątrz roztoczańskich lasów. Musicie to miejsce odwiedzić!

Warto też odwiedzić wieżę widokową w Krasnobrodzie z widokiem na otaczające lasy i roztoczańskie pagórki. Po wyżerce w jednej z restauracji i całodziennym nicnierobieniu krótki spacer zresztą każdemu się przyda.

Dla osób religijnych miejscem, które z pewnością należy odwiedzić w Krasnobrodzie jest Kaplica na wodzie ze źródełkiem, któremu przypisywana jest moc uzdrawiania oraz Kaplica św. Rocha w Krasnobrodzie. Wokół tej kaplicy

Roztocze Atrakcje – Szczebrzeszyn

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie. No i dosłownie tak jest. Atrakcje w Szczebrzeszynie ograniczają się do dwóch chrząszczy, tablicy ze znaną w całej Polsce nazwą miasta, małego Ryneczku i młyna zbożowego. Ale nawet dla nich warto tutaj przyjechać, by móc spokojnie oznaczyć na mapie turystycznej Polską stolicę ortografii. Moje dosyć rozczarowujące wspomnienia z tutejszych restauracji, nie pozwalają mi również polecać ich na miejsce naszego obiadu. A skoro dobrych restauracji ze smaczną kuchnią na Roztoczu nie brakuje, nie warto ryzykować! Gwoli sprostowania, niedaleko Szczebrzeszyna znajdują się bardzo urokliwe i malownicze wąwozy, które koniecznie powinniśmy zobaczyć!

Roztocze atrakcje – Zwierzyniec

Zwierzyniec ma do zaoferowania naprawdę wiele. Z pewnością od razu zachwyci Was to, jak zielone jest to miejsce. Pięknie położony park otacza staw, na którego środku znajduje się Kościół św. Jana Nepomucena, czyli tzw. Kościół na wyspie. Kościół na wyspie warto zobaczyć w ciągu dnia jak również w nocy, gdy oświetlony jest przyjemną iluminacją odbijającą się w wodach stawu. Nie możemy również odpuścić sobie ugoszczenia licznie odpoczywających tutaj gęsi i kaczek. Zaraz obok Kościoła na wyspie znajduje się piękny budynek Zarządu Ordynacji Zamojskiej, gdzie obecnie mieście się Zespół Szkół Drzewnych i ochrony środowiska. Za budynkiem Zarządu Ordynacji rozciąga się Zwierzyńczyk, gdzie możemy przepaść na dłuższym spacerze i spacerować wśród zadbanych ścieżek i klimatycznych mostków. Wszyscy polujący na instagramowe zdjęcia będą zachwyceni. Ze Zwierzyńczyka w prosty sposób możemy wejść do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Stąd już mamy kilkanaście minut do Stawów Echo, gdzie dotrzemy dotleniając się najlepszym roztoczańskim powietrzem. Będąc w Zwierzyńcu nie można nie wstąpić na małego Zwierzyńca do Browaru Zwierzyniec, który leży również niedaleko stawu. Możemy tutaj odbyć około czterdziestominutową wycieczkę, zakończoną degustacją lokalnego trunku. Pamiętać trzeba jednak, by wcześniej zarezerwować wizytę. Jako miejsce na obiad w Zwierzyńcu polecam natomiast Karczmę Młyn, w której znajdziecie szeroki wybór polskiej kuchni (w tym lokalne roztoczańskie specjały) jak również lubiane dania kuchni zachodniej.

W Zwierzyńcu odbywa się również znany w całej Polsce Festiwal Filmowy Letnia Akademia Filmowa, który przyciąga setki pasjonatów dobrego kina. Wszystkich chętnych zapraszam do odwiedzenia strony Festiwalu: https://www.laf.org.pl/

Atrakcje Roztocze – Zagroda Guciów

Zagroda Guciów znajdzie się nie tylko na liście Najlepsze Restauracje na na Roztoczu, ale także z pewnością stanowi punkt Roztocza, który należy odwiedzić bez względu na to, czy zostaniemy tutaj na obiad, czy też nie. Przyznam też szczerze, że ceny potrafią tutaj nieco zabić, ale to niestety staje się już normą. W Guciowie dostaniemy przede wszystkim porcję solidnej roztoczańskiej wsi. Wraz z przewodnikiem możemy dowiedzieć się więcej jak kiedyś się żyło, pracowało i bawiło. Okolica jest zniewalająca-otoczona lasami i łąkami. Czasami nie potrzeba nic więcej niż świeży podpłomyk i łyk zimnej oranżady w butelce z korkiem. Dla mnie to klasyk Guciowa, po który zawsze tutaj wracam. Mocni zawodnicy mogą również podegustować lokalnych specjalności w postaci wysokoprocentowego Ducha Puszczy.

Kajaki roztocze

Kajaki na Roztoczu to atrakcja, którą koniecznie trzeba wykorzystać. Jak wynająć spływ kajakowy na Roztoczu?. Możliwości zorganizowania spływu kajakowego jest tutaj naprawdę wiele i jeżeli wyjedziemy samochodem lub rowerem w stronę Zwierzyńca, co rusz będziemy trafiali na ogłoszenia kolejnych firm. Z tego co wiem, ciężko jest się w tej materii zawieść, dlatego nie chciałbym podpowiadać konkretnej nazwy. Na pewno jednak chciałbym namówić Was do samego spływu kajakowego po Roztoczu. Spróbujcie! Ta z atrakcji Roztocza jest szczególnie warta polecenia i na długo zostanie w Waszej pamięci.

Trasy rowerowe na Roztoczu

Trasy rowerowe są jednym z wielu prawdziwych skarbów Roztocza. Dla wszystkich wielbicieli rowerów czekają tutaj setki kilometrów tras rowerowych położonych zarówno w lasach, nad rzekami czy biegnących malowniczymi polami Roztocza. Z pewnością słyszeliście o trasie Green Velo, która ciągnie przez pięć województw. Jej spora cześć przebiega również przez Roztocze, a innych tras, również wartych polecenia, jest tutaj dużo więcej. Nic tylko brać rowery i planować trasy i ruszyć przed siebie.


Noclegi na Roztoczu mają do zaoferowania bardzo wiele. Zawsze można jednak zaoszczędzić 100 zł i poszukać swojego wymarzonego miejsca przez Airbnb! Odpoczywajcie na Roztoczu w najlepszych warunkach i klikajcie w poniższy link!

jak wynająć mieszkanie z airbnb

Kamieniołom Nowiny – Co zobaczyć na Roztoczu?

Co możemy zobaczyć w Kamieniołomie Nowiny? No przede wszystkim dużo piachu, ale czy codziennie możemy zobaczyć morze piachu pośrodku lasu? No nie wydaje mi się. Piękny widok możemy złapać z tarasu widokowego, dzięki któremu lepiej dostrzeżemy jak wielkie zmiany dokonane zostały tutaj ręką człowieka. Ta panorami robi wrażenie. Warty odwiedzenia jest również kamieniołom i wieża widokowa w Józefowie Roztoczańskim.

Roztocze atrakcje – Wieża widokowa w Józefowie Roztoczańskim

Wspomniane wcześniej miejsce na Roztoczu, które zdecydowanie warto odwiedzić w drodze z Krasnobrodu. Wystarczy zboczyć odrobinę z trasy i można rozkoszować się wybornym widokiem na Roztocza. Atrakcje na Roztoczu dają przede wszystkim niesamowite widoki i poczucie wolności. Dlatego tym bardziej warto zobaczyć to miejsce..

Rekonstrukcje walk historycznych

Roztocze słynie również z przeprowadzanych z prawdziwą pompą rekonstrukcji historycznych. Warto więc przez przyjazdem sprawdzić, czy akurat w tym okresie nie odbywa się rekonstrukcja walk pod Tomaszowem Lubelskim-największej bitwy pancernej września 1939 roku (połowa września) czy rekonstrukcja bitwy po Komarowem-największej bitwy konnej 1920 roku (koniec sierpnia).

Roztoczański Park Narodowy

Pojechać na Roztocze i nie być w Roztoczańskim Parku Narodowym jest niemożliwością. Jest on wszędzie, otacza wszystkie atrakcje, które odwiedzicie i tworzy ten niesamowity klimat Roztocza. Zagubmy się chociaż przez moment w tych zielonych ścieżkach i pooddychajmy świeżym roztoczańskim powietrzem. Koniecznym punktem podczas wizyty na Roztoczu jest Hodowla konika polskiego we Floriance.

Zamość – Roztocze Atrakcje

Powiedzieć: zobacz Zamość, to jakby nic nie powiedzieć. Wszyscy, a szczególnie studenci architektury, znają dokładnie hasło: Zamość-miasto idealne. I z planów miasta wynika, że dokładnie tak było. Co więcej, od kilku lat, po szerokiej akcji rekonstrukcji obwarowań miasta, Zamość odzyskał dawny blask. Odwiedzić Zamość warto przynajmniej na weekend, bo miejsc do zobaczenia jest naprawdę bardzo wiele. Miasto też może stać się bazą wypadową do dalszych wojaży. Z Zamościa można chociażby wybrać się do Lwowa. To zaledwie 120 kilometrów, by w nasz pobyt na Roztoczu wpleść również magiczny ➧ Weekend we Lwowie.

Co warto zobaczyć w Zamościu?

Na to pytanie odpowiem w kolejnym tekście o atrakcjach Roztocza. Zamość, czyli Padwa północy zdecydowanie zasługuje na to, by zająć się nim z osobna i na większą skalę. Cykl: Atrakcje Roztocze czas zacząć!

Zamość - Atrakcje Roztocza

Roztocze Atrakcje

Atrakcji na Roztoczu stale przybywa i lista się wydłuża. Dlatego wpadnijcie tutaj za jakiś czas, by dowiedzieć się co jeszcze warto zobaczyć na Roztoczu.