Lwów to miasto-tajemnica. Skrywa w sobie tyle niesamowitych historii, że szykując się do wyjazdu, warto zgłębić chociaż kilka z nich i poznać parę ciekawostek, które uczynią pobyt jeszcze ciekawszym. Gotowi? Ta joj!

Co warto wiedzieć o Lwowie

Pełtew-rzeka, której nie ma

Lwów leży nad rzeką, chociaż jej nie widać. Po Wałami Hetmańskimi, obecnie Prospektem Swobody, płynie Pełtew. Rzekę zasklepiono w 1886 roku ponieważ ponad jej wątpliwe walory estetyczne, zdecydowanie bardziej ceniono pozbycie się smrodu, który wydzielała.

Pełtew
źródło: https://www.nac.gov.pl/

Lwów-Miasto-bohater

22 listopada 1920 r. Lwów, jako pierwsze i jedyne miasto w II RP, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari. Prawdziwe miasto-bohater. Dlatego nie może dziwić, że…


Grób Nieznanego Żołnierza

W warszawskim Grobie Nieznanego Żołnierza spoczywają szczątki bezimiennego obrońcy Lwowa. Kwaterę, z której pochodzą szczątki, wybierała na Cmentarzu Obrońców Lwowa Matka jednego z leżących tutaj bezimiennie Orląt. Los chciał, że wybrała pochówek dziecka ubranego w maciejówce, taką samą, jaką nosił jej poległy syn.

Cmentarz Łyczakowski

Na Wysokim Zamku nie ma zamku

Kiedyś naprawdę był, ale na początku zniszczyli go podczas Potopu Szwedzi, a w 1774 ostatecznie rozebrali Austriacy. Do dzisiaj możemy jedynie zobaczyć niewielkie pozostałości murów. Trzeba dodać, że kiepsko zachowanych i średnio restaurowanych. Wizyta na Wysokim Zamku jest absolutnie podstawowym punktem każdego wyjazdu do Lwowa, który dokładnie zaplanowany znajdziecie w tekście ➧ Weekend we Lwowie

Wysoki Zamek we Lwowie

Kawa i Kawiarnie

Lwów to miasto gdzie jest podobno najwięcej kawiarni w Europie. Kwestia być może dyskusyjna, ale trudno się nie zgodzić, że kawiarnie we Lwowie spotkać możemy na każdym rogu, a ich wnętrza, a przede wszystkim smak samej kawy, zachwyca. Listę najlepszych kawiarni we Lwowie możecie znaleźć w tekście ➧ Kawiarnie we Lwowie

kawiarnie we Lwowie

Skoki narciarskie

We Lwowie prawdopodobnie latał nasz pierwszy Adam Małysz! Na Kajzerwaldzie (czyli Cesarskim lasku-dzisiaj znajduje się tam między innymi Skansen Gaj Szewczenki) powstała pierwsza skocznia narciarska, która istniała od 1910 do 1930 roku. Leć, Adam, Leć!!!

Skocznia we Lwowie

Panorama Racławicka

W 1894 roku we Lwowie po raz pierwszy wystawiono słynną Panoramę Racławicką, namalowaną w latach 1893–1894 pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka

Pan Bóg do Styki: Styka, ty mnie nie maluj na kolanach, ty mnie maluj dobrze!

Bałak

Bandzioch, besztać, chawira, fest, hajtać się, jadaczka, kimać, nachapać, pała. Jeżeli kiedykolwiek użyliście jednego z tych słów to znaczy, że bałakacie, czyli gadacie po lwowsku. Bałaku w przedwojennym Lwowie używała nie tylko prosta ulica, ale również szanowani obywatele miasta. Był to, zanikający już dzisiaj niestety, żywy język Lwowa.

W Stryjskim parku na festyni
Tam zabawa klawa płyni.
Tam kucharek cała sić,
Tam si bedzie ćmagi pić !
Ta w szaliku,ta w „panama”,
Ta razówka, ta znów dama.
Każda z nich ma koron pięć,
Ino braci romans kręć !

Batiary przy fontannie Diany na Rynku

Lwowskie radio

Audycja „Wesoła lwowska fala”, której głównymi bohaterami byli Szczepko i Tońko (czyli Kazimierz i Wajda Henryk Vogelfänger), pod względem popularności była prawdziwym ewenementem społecznym. W czasach, gdy posiadanie odbiornika radiowego nie było czymś powszechnym, każde słuchowisko gromadziło przy nich ponad sześć milionów słuchaczy! Szczepko i Tońko byli również głównymi bohaterami filmów Będzie lepiej, Włóczęgi i Serce batiara (negatyw filmu zaginął po wojnie). Piosenkę „Lwów jest jeden na świecie”, popularnie nazywaną „Tylko we Lwowie” słyszeli chyba wszyscy.


Piłka nożna

Lwów to również kolebka polskiej piłki nożnej. W lipcu 1894 roku, podczas II Zlotu Sokoła, rozegrano tutaj pierwsze spotkanie pomiędzy lwowskim a krakowskich odziałem organizacji. Mecz zakończył się zwycięstwem lwowiaków, a autorem pierwszego oficjalnego gola na ziemiach polskich był lwowianin Włodzimierz Chomicki. Wraz z bramką zakończono również samo spotkanie, które trwało 6 minut… Jednym z najbardziej prestiżowych pojedynków derbowych w Polsce były natomiast tzw. wielkie derby Lwowa pomiędzy Pogonią Lwów a Czarnymi Lwów. Pogoń była również najbardziej utytułowanym przedwojennym polskim klubem piłkarskim i zdobyła 4 tytuły mistrza kraju.

Pogoń Lwów

Ludzie Lwowa

Lwów to przede wszystkim losy niezwykłych ludzi, którzy mieli wpływ na losy nie tylko naszego kraju, ale i świata. Stefan Banach – założyciel lwowskiej szkoły matematycznej. Człowiek, który łączył w sobie matematyczny geniusz z byciem legendą lwowskich kawiarni. Lwowiakami byli najwybitniejszy polski komediopisarz, hrabia Aleksander Fredro czy trener stulecia Kazimierz Górski. Ze Lwowa w szeroki świat wyjechał Stanisław Ulam, współtwórca bomby termojądrowej czy najczęściej tłumaczony polski pisarz, Stanisław Lem. To chyba on, który już nigdy nie wrócił na swój Wysoki Zamek, najlepiej opisał losy Polaków zmuszonych do opuszczenia Lwowa.

Jestem lwowianinem i lwowianinem do śmierci pozostanę. Nic się tutaj nie zmieni, ludzie i narody to nie szafa, którą się przesuwa z kąta w kąt.

Stefan Banach
Stefan Banach

Lwowskie tramwaje

Historia lwowskich tramwajów jest niezwykle bogata. Pierwsza linia tramwaju konnego została otwarta we Lwowie 5 maja 1880 roku, a pierwszy tramwaj elektryczny zaczął kursować w mieście 31 maja 1894 r. przy okazji otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej. Tym samym Lwów był jednym z pierwszych miast dawnej Rzeczypospolitej, po którym jeździły trambale. Dzisiaj wydaje się, że czas momentami się tutaj zatrzymał. Zapewne zdziwią Was we Lwowie samochody parkujące na środku ulicy. Jest to pozostałość po austro-węgierskim ułożeniu torów tramwajowych, które biegły bardzo blisko chodnika, tym samym zostawiając miejsce pośrodku ulicy. Podróż lwowskim tramwajem to prawdziwa przygoda, a o tym jak poruszać się komunikacją miejską we Lwowie możecie przeczytać więcej w tekście ➧ Komunikacja we Lwowie


Lwów był zawsze w awangardzie jeżeli chodzi o sport, kulturę, sztukę i naukę. Zawsze waleczny i równie pomysłowy. Lwów można poznawać bez końca, ale najlepiej zrobicie to, po prostu tutaj przyjeżdżając. Na początku musicie jednak znaleźć swoje miejsce we Lwowie.

Porady w jakiej lokalizacji wybrać idealne mieszkanie we Lwowie znajdziecie w tekście Gdzie wynająć mieszkanie we Lwowie. Jeżeli chcecie szukać go natomiast przez Airbnb-mojej ulubionej formie szukania noclegu, to na pewno pomoże Wam poradnik ➧ Jak wynająć pokój lub mieszkanie na Airbnb. Rejestrując się przez poniższy link możecie natomiast zgarnąć 100 zł na Wasz pierwszy nocleg.

jak wynająć mieszkanie z airbnb

Serwus!