Czy na Ukrainę potrzebny jest paszport? Czy na Ukrainę wystarczy dowód? Ile musi być ważny paszport przed wjazdem na Ukrainę?. Pytania o dokumenty, które trzeba wziąć na Ukrainę, wbrew pozorom, pojawiają się bardzo często. Pora więc na szybkie odpowiedzi, które zawsze zaczynają pytaniem w stylu…

Na Ukrainę bez paszportu?

Czy na Ukrainę potrzebny jest paszport?

Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna. Tak, na Ukrainie potrzebny jest paszport! Ukraina nie jest i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie stała się członkiem Unii Europejskiej. Nic nie słychać również, by miała podpisać Układ z Schengen. Dlatego absolutnie nic nie pozwala, by twierdzić, że na Ukrainę wystarczy tylko dowód osobisty. Posiadanie paszportu na granicy to jednak nie wszystko. Paszport musi być również odpowiednio długo ważny. Zadajmy więc sobie kolejne ważne pytanie:Ile ważny musi być paszport przed wyjazdem na Ukrainę?

Ile musi być ważny paszport przed wyjazdem na Ukrainą?

Za stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych: „Obywatele polscy wjeżdżają na Ukrainę na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności posiadania wizy wjazdowej i mogą przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 6 miesięcy.” Odpowiedź na powyższe pytanie jest więc prosta: Paszport przed wyjazdem na Ukrainę musi być ważny co najmniej 90 dni. Nigdy wiec nie powinno być to mniej niż 90 dni, a zdecydowanie polecam wręcz, by ten okres był jednak dłuższy.

Czy na Ukrainę potrzebny jest paszport czy tylko dowód?

Czy na Ukrainie potrzebny jest dowód osobisty?

Dowód osobisty na Ukrainie formalnie nie jest potrzebny, ale ja mimo wszystko radziłbym go wziąć. Dobrze pamiętam historię, kiedy moje zdjęcie w paszporcie nieco odbiegało od rzeczywistości i na granicy ukraińskiej Panowie pogranicznicy poprosili mnie o dowód osobisty. Porównywanie twarzy trwało dłuższą chwilę i muszę przyznać, że nieco się zestresowałem. Dowód osobisty na Ukrainie jest z zasady bardziej rozpoznawalny i cieszy się większym zaufaniem niż chociażby karta biblioteczna z Waszym zdjęciem, tak więc na wszelki wypadek można go ze sobą zabrać. Powtórzę jednak raz jeszcze, dowód osobisty nie uprawnia do wjazdu na Ukrainę. Wjazd na Ukrainę zapewnia jedynie ważny paszport!

Poszport na Ukrainie. Teraz najlepiej wziąć dwa

W ostatnim czasie wjeżdżając na Ukrainę potrzebny jest również paszport szczepienny, który pozwala na wjazd bez pokazywania ważnych testów, a później pozwala chociażby na wchodzenie do każdego lokalu również bez legitymowania się ważnymi testami i liczenia godzin do kolejnego testu. Tak więc na zaktualizowane pytanie: Czy wyjeżdżając na Ukrainę potrzebny jest paszport? Odpowiadam, tak, a najlepiej dwa.

Jeżeli macie inne pytania odnośnie wyjazdu na Ukrainę, odpowiedzi możecie znaleźć w tekście ➧ Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Lwowa.

Przed wyjazdem na Ukrainę potrzebny jest paszport, ale również pewny nocleg. Jeżeli jeszcze planujecie swoją podróż i szukacie pokoju lub mieszkania na Ukrainie, być może będzie dla Was przydatny artykuł ➧ Jak wynająć pokój lub mieszkanie na Airbnb. Teraz pozostaje jedynie wybrać najlepszą z opcji i rozkoszować się wyjazdem. Co więcej, po zarejestrowaniu się poprzez poniższy link, dodatkowo otrzymacie 100 zł na Wasz pierwszy nocleg.

jak wynająć mieszkanie z airbnb