Wiele dzisiaj mówi się o tym, że brakuje nam współczesnych bohaterów, wzorów, ludzi, którzy wskazywaliby drogę, pozwalali wkroczyć na odpowiedni kurs. Dajcie mi wodza a za nim pójdę. Nie raz widzę takie wpisy i nieustannie robi mi się żal tych wszystkich ludzi. Ilu wybitnych wodzów miała Polska w historii? Bez problemu wymienimy ich naprawdę sporo. Teraz kolei zadajmy sobie pytanie od ilu wieków jesteśmy na mapie Europy? Ilu zatem w tym czasie mieliśmy wodzów miernych?

W oczekiwaniu na guru

Siadamy, zakładamy nogę na nogę i czekamy, a nuż przyjdzie. Pojawi się w złotej szacie i powie jak mamy żyć. Czy tego oczekujesz od życia, że ktoś może do niego wejść i poustawiać je jak klocki Lego? Zbudować Ci dom, przyjaciół, pracę, poglądy na świat, Twoją całą rzeczywistość? Swoimi słowami kształtować je według własnego widzi mi się i nie brać za nic odpowiedzialności? Zauważam coraz częściej, że niekoniecznie musi być to już nawet ktoś współczesny. Przy braku bohaterów z dzisiaj coraz częściej sięga się po postaci z wczoraj. Ich wpływ bywa nawet poważniejszy i groźniejszy.

Inne czasy inne obyczaje

Sprawa, o której zapomina naprawdę wiele osób. Tak dla przypomnienia żyjemy w wesołych latach dziesiątych XXI wieku i, jakkolwiek by się to niektórym nie podobało, pewnych rzeczy się najwyczajniej nie przeskoczy, a na przykład za pewne szarmanckie zachowania wobec kobiet można dzisiaj dostać jedynie po twarzy. Świat się zmienia, otoczenie się zmienia, zmieniają się również możliwości. Trzeba to zaakceptować bądź zgłosić się do psychiatryka. Trwanie w mentalnej hibernacji jest rozwiązaniem najprostszym i równocześnie najmniej wnoszącym.

Nie szukaj alternatywy dla Siebie

Nigdy nie pozwól by cokolwiek wstrzymywało Cię przed rozwojem w tym kierunku, w którym chcesz zmierzać, albo chociażby chciałbyś pójść. Tworzenie sztucznego siebie nie jest drogą do budowania własnych charakteru, a już napewno nie jest dobrym pomysłem na życie. Nie będę robił tego,  za to będę robił tamto. Nie pomyślę tak, bo przecież nie mogę. Możesz!

Włączamy myślenie

Nie mówię nikomu jakich idoli ma wybierać, ale już na pewno wiem, że nie można ślepo podążać za ich słowami. Niestety w ostatnim czasie z morza postaci średnich najczęściej wybijają się  te najbardziej mizerne intelektualnie, opierające swoje istnienie na dupie, kurwie, mentalnym uwstecznieniu siebie i każdego kto z nim podąża. Kieruję te słowa do każdego: świat nie jest tylko taki jak przeczytasz na główniej Pudelka, gazety.pl, niezależnej czy natemat. Ślepe trzymanie się stada prowadzi jedynie donikąd. Czasami warto spojrzeć na coś z dystansem i powiedzieć: Ogólnie to dobrze mówią, ale tutaj to jednak trochę przesadzili. Powiedz to również swojemu koledze. Tylko wtedy unikniemy ogarniającej nas żenady, a wojna polsko-polska stanie się jedynie wspomnieniem, której nikt racjonalny nie mógłby nawet wymyślić.