Wyjazd na Dominikanę stał się w Polsce w ostatnim czasie bardzo popularny. Kuszą dość konkurencyjne ceny, które idą w parze z wysokim poziomem usług serwowanych na miejscu. Przede wszystkim przyciąga jednak fantastyczna przyroda, która jest najważniejszą atrakcją na Dominikanie, a na eksplorowanie której powinniśmy spędzać jak najwięcej czasu każdego dnia. Dlatego jeżeli zapytacie się: Co zobaczyć na Dominikanie? To odpowiadam: dominikańską naturę. W tekście przestawione zostaną jednak zarówno atrakcje naturalne, jak również atrakcje na Dominikanie, które koniecznie musicie zobaczyć, odwiedzając miasta.

Atrakcje Dominikana – Co zobaczyć na Dominikanie

Puerto Plata atrakcje – Co zobaczyć w Puerto Plata

Miasto Puerto Plata spokojnie można zwiedzić na własną rękę. Nie potrzeba tutaj angażować dodatkowych środków, które spokojnie można spożytkować na cygara, kawę czy rum, które chyba nigdzie nie smakują lepiej. Miasto jest największym centrum północy kraju, co daje nam możliwości pokosztowania w życiu miejskim, zrobienia zakupów w jednym z supermarketów, odwiedzenia restauracji. Historyczne centrum zbudowane jest w wiktoriańskim stylu, jednak ogranicza się ono zaledwie do kilku uliczek. Wystarczy dłuższa chwila i otworzy się przed nami obraz klasycznego dominikańskiego miasta. Te widoki jednak również są warte zobaczenia. Ja przynajmniej jestem zawsze za tym, aby lokalną kulturę poznać od każdej strony.

Puerto Plata atrakcje Dominikana co zobaczyć

Puerto Plata kolejka linowa – Dominikana co zobaczyć

Chyba największą atrakcją w Puerto Plata jest kolejka linowa. Widoki ze szczytu i podczas samego wjazdu są niesamowite! Rozciąga się przed nami niesamowity widok na okolicę i rozciągający się Ocean. W ostatnim czasie kolejka linowa jest jednak zamknięta. Więcej informacji na temat kolejki linowej znajdziecie w osobnym tekście: Dominikana kolejka linowa w Puerto Plata Teleférico. Bieżące informacje na cen wjazdu kolejką w Puerto Plata możecie znaleźć z kolei tutaj: strona kolejki w Puerto Plata.

Różowa ulica. Bardzo znany miejscowy Instaspot, który warto odwiedzić chociażby dla cyknięcia kilku zdjęć na Instagram. Miejsce jest darmowe, a zdjęcia faktycznie prezentują się ciekawie. Dlatego warto.

Różowa ulica Puerto Plata atrakcje

Ulica parasolek. Funkcja miejsca podobna do Różowej ulicy i bez większej historii. Trzeba tutaj po prostu zrobić sobie zdjęcie, a można wypić też smaczną kawę. Obie lokacje położone są bardzo blisko siebie, dlatego z ich odwiedzeniem nie będzie najmniejszego problemu.

Puerto Plata co zobaczyć

Fabryka rumu Macorix – Dominikana atrakcje

Zdecydowanie warto odwiedzić fabrykę rumu Macorix. Chociaż samo zwiedzenia nie jest może specjalnie fascynujące, to jednak już degustacja pozwala nam poznać różne rodzaje lokalnego rumu, co później możemy wykorzystać już przy zakupach, lub po prostu poszerzyć swoją wiedzę konesera trunków.

Jeżeli tylko potraficie pływać i nie boicie się skoków do wody, koniecznie musicie odwiedzić Wodospady Damajagua. Wejście najlepiej kupić samemu na stronie, a o dojazd niech zadba UBER, na który warto się złożyć z jakąś poznaną osobą. Zawsze taniej!

Podróż lokalnymi środkami transportu – Dominikana atrakcje

Komu życie niemiłe, może również skorzystać z lokalnego MotoTaxi. Uwierzcie mi na słowo, że przeżycia są warte kilkudziesięciu pesos, ale serce może czasami podejść do gardła. Sposób jazdy Dominikańczyków to zdecydowanie temat na osobny artykuł, ale tutaj warto chociaż napomknąć, że Włosi i stan ich samochodów to przy nich Niemiec-emeryt jeżdżący tylko w niedzielę i trzymający samochód pod kocem.

Mototaxi Puerto Plata Dominikana atrakcje

Półwysep Samana – atrakcje Dominikana

Półwysep Samana to chyba najpiękniejsza część Dominikany, gdzie przyroda nas naprawdę powala swoim pięknem i pokazuje, że nic jej nie dorówna jeżeli chodzi o wyobraźnię. Można się tutaj zakochać, a do zobaczenia jest zdecydowanie więcej miejsc, niż będziemy mieli czasu.

Wodospad El Limon – Dominikana atrakcje

Wodospad El Limon. Podobno przereklamowany i pełen turystów, ale nie wyobrażam sobie jednak wyjazdu na Dominikanę bez odwiedzenia tej atrakcji. Po dotarciu do rancho, które jest początkiem naszej przygody z Wodospadem El Limon, mamy dwie opcje: idziemy do wodospadu pieszo, albo jedziemy tam na konikach prowadzonych przez lokalsów. My z różnych względów wybraliśmy opcję podróży pieszej, ale co kto lubi. W przypadku jazdy konnej, miejcie przy sobie około 10 dolarów na napiwek. Jest to tak naprawdę wymagane. Podróż piesza obfituje jednak we wspaniałe doznania wizualne i nie sposób nie zatrzymać się co chwilę, bo zrobić zdjęciem i powąchać lokalne zioła.

Wodospad El Limon Dominikana co zobaczyć
Wodospad El Limon Dominikana co zobaczyć

Park Narodowy Los Haitises – Dominikana atrakcje

Park Narodowy Los Haitises. Zobaczymy tutaj mogoty, czyli wapienne ostańce, dumnie sterczące wprost z wód zatoki. Po jeździe motorówkę, odwiedzimy wapienne groty pełne stalaktytów i stalagmitów. W niektórych z nich będziemy mogli zobaczyć naskalne malowidła wykonane przez rdzennych mieszkańców Antyli – indian Taino. W drodze do jaskiń będziemy mogli również obejrzeć lasy namorzynowe. Rosną na wodzie, a są drzewami!

Dominikana lasy namorzynowe

Wyspa Cayo Levantado czyli wyspa Bacardi – Dominikana atrakcje

Wyspa Cayo Levantado nazywana również wyspą Bacardi. Plaża, która swoją drugą nazwę zyskała dzięki reklamie trunku, wymieniana jako miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić i po zdjęciach chyba widać, że jest tego warte! Poza ośrodkiem i hotelem, do zobaczenia jest tutaj sama plaża. Czy to mało? Moim zdaniem zdecydowanie nie i koniecznie musicie tutaj przypłynąć. Chociaż, trzeba przyznać, czasami mocno trzęsie po drodze.

Wyspa Cayo Levantado zwana również wyspą Bacardi Dominikana co warto zobaczyć
Dominikana atrakcje. Co zobaczyć na Dominikanie

Dominikana co należy zobaczyć

Wyspa Saona – Dominikana co zobaczyć

Wyspa Saona to miejsce polecane przez wszystkich. Przede wszystkim zachęcają nieziemskie wręcz widoki, które musicie zobaczyć, by tak naprawdę w pełni dotknąć magii Karaibów. Miejsc, gdzie można przycupnąć i zadumać się nad pięknem tego świata nie brakuje. Ba! one są wszędzie! Podobnie jak miejsc, gdzie można ustrzelić sobie zdjęcie, które wygra Instagrama. Po drodze koniecznie polecam kąpiele w naturalnym basenie, przy którym koniecznie musimy się zatrzymać! Niesamowite wrażenia. Podróż, która w jedną stroną pokonamy katamaranem, a w drugą dużą motorówką, zaczynamy z malowniczej miejscowości Bayahibe.

Wyspa Saona Atrakcje Dominikana

Dopływać do naszych morskich i oceanicznych wysp i wysepek będziemy takimi łódeczkami i motorówkami. Są atrakcją samą w sobie, a po drodze czasami będziemy żegnać się życiem. Panowie-kapitanowie nie znają czasami litości kręcąc bączki z uśmiechem na twarzy.

Dominikana atrakcje
Dominikana atrakcje Co zobaczyć na Dominikanie

Rajska wyspa Cayo Paradise – Dominikana co zobaczyć

Rajska wyspa Cayo Paradise to miejsce, które trzeba zobaczyć, zanim zniknie. Niestety z roku na rok rajska wyspa robi się coraz mniejsza i chyba nic nie potrafi zatrzymać tych zmian. Dlatego jeżeli jesteście na Dominikanie, to nie zastanawiajcie się ani chwili, tylko wykupujcie wycieczkę w to miejsce. Ale, uwaga, nie przepłacajcie. Wycieczkę na Rajską wyspę można kupić w naprawdę dobrych cenach i niekoniecznie za miliony monet, jak prezentuje się to w cennikach dużych biur podróży. Czasami za mniej można otrzymać to samo, czyli przepiękne widoki, które naprawdę nie można z niczym porównać. Na wyspie, po dopłynięciu tam motorówką, jesteśmy kilka godzin. W tym czasie możemy się posilić, robimy zdjęcia oraz można uprawiać snorekeling i w tym czasie podziwiać cudowną rafę koralową. Dla tych, którzy nie czują się pewnie, można tylko wejść do wody, zanurzając się przy brzegu. Ci bardziej doświadczeni mogą wypłynąć dalej i zobaczyć nieco więcej. Każda z tych opcji jest jednak naprawdę piękna dla oka. Kolorowe rybki na wyciągnięcie ręki i Ocean, który nas otacza robi niesamowite wrażenie. Jedno z piękniejszych miejsc, do którego na pewno bym wrócił! Wypłynąć na Rajską wyspę możemy z pięknej miejscowości Punta Rucii.

Rajska wyspa Cayo Paradise
Co zobaczyć na Dominikanie? Rajska wyspa
Dominikana atrakcje Rajska wyspa

Góra Czarownic. Miejsce, które ze względuu na ilość czasu potrzebnego na przejazdu, bardziej polecam tym osobom, które noclegi mają po południowej stronie wyspy-Punta Cana/Bavaro. Widoki zapierają dech w piersiach

Fabryka cygar- Dominikana atrakcje

Odwiedzenie fabryki cygar. Wiele lokalnych i polskich biur podróży oferuje wizytę w fabryce cygar, co, gdy jesteśmy na Dominikanie wydaje się być sprawą oczywistą. Fabryka Cygar na Dominikanie jest absolutną podstawą. Nawet jeżeli nie palimy to przypatrzmy się metodom produkcji. Zapach, który towarzyszy zwiedzaniu, jest z kolei czymś niezapomnianym.

Dominikana atrakcje Fabryka cygar

Targ na Dominikanie – Dominikana co zobaczyć

Targ Dominikański – Atrakcją na Dominikanie, którą warto sprawdzić na pewno jest wybranie się na tradycyjny dominikański targ i zobaczyć co lokalni sprzedawcy mają do zaoferowania. Znaleźć tu można owoce, warzywa, tak poszukiwaną Mamajuanę, ale także inne środki, które podobno potrafią postawić niektóre rzeczy do pionu.

Santo Domingo – Dominikana co zobaczyć

Santo Domingo. Odwiedzić stolicę Dominikany po prostu warto, a do zobaczenia jest tutaj naprawdę wiele.

Santo Domingo dzielnica kolonialna – Dominikana co zobaczyć

Przede wszystkim zachwyca dzielnica kolonialna, gdzie mamy do zobaczenia naprawdę wiele zabytków z okresu kolonialnego. Większość miejsc, które zobaczycie nie zmieniła się od XVI wieku i możecie spacerować i widzieć miasto tak, jak widzieli to ówcześni.

Duże wrażenie robi Plac La Plaza Mayor, gdzie w otoczeniu kolonialnych budynków można przysiąść w jednej z rozsianych tutaj klimatycznych kafejek. Odwiedzić musimy obiekt wojskowy – Forteca Ozama, który dzisiaj pełni z kolei funkcję idealnego punktu widokowego. Podczas spacerów wstąpmy i zatrzymajmy się chwilę na Plaza de Toledo i ruinach klasztoru San Francisco. Musimy wstąpić też do La Catedral Primada de América czyli Katedry Najświętszej Marii Panny. To najstarszy obiekt sakralny na kontynencie amerykańskim! Zaraz obok znajduje się z kolei chyba jeden z ulubionych placów mieszkańców miasta, czyli Parque Colón. Na wielu ławkach rozsianych na jego powierzchni ludzie spotykają, rozmawiają, rozkoszują pogodą i przepysznym jedzeniem Tutaj odbywają się również wszelkiego rodzaju festiwale i koncerty. My smaki Dominikany odkryjemy w dziesiątkach otaczających plac kawiarni i restauracji. Museo de las Casas Reales, to z kolei dawny budynek hiszpańskiej administracji, który pełni obecnie funkcje muzealne. Można wsiąknąć tutaj w klimat Karaibów na innych, bardziej historycznym poziomie.

Santo Domingo atrakcje Dominiakana
Santo Domingo Co zobaczyć

Santo Domingo kolejka linowa – Dominikana co zobaczyć

Koniecznie musicie też przejechać się kolejką linową! Kolejka w Santo Domingo jest bardzo nowoczesna i bezpieczna. Po drodze będziemy mijać kilka przystanków, na którym można wysiąść i wrócić z powrotem. Z wagonika roztaczają się niesamowite widoki. Jak na dłoni mamy całe miasto, również, a nawet przede wszystkim, dzielnice biedy. Unosimy się nad dziećmi, które taplają się w błocie, nad dachami, gdzie schnie rozrzucone pranie. Te wrażenia zostaną z Wami na zawsze.

Santo Domingo atrakcje
Santo Domingo atrakcje - kolejka linowa

Santo Domingo Los Tres Ojos – Dominikana co zobaczyć

Niedaleko centrum miasta znajdują się też podziemne jeziorka, czyli znane Los Tres Ojos. Niesamowita praca natury, tutaj dała swój najwyższy wyraz. Zdecydowanie polecam zobaczyć refleksy słońca w krystalicznie czystej wodzie. Tego nie można pominąć na żadnej wyprawie!

Santo Domingo Miejsca znane z filmu Ojciec Chrzestny – Dominikana co zobaczyć

Miejsca znane z filmu Ojciec Chrzestny. Jest taka uliczka, jest taki dom, gdzie w San Domingo kręcono Ojca Chrzestnego. Wszystkim fanom tego filmu i nie tylko, polecam zobaczenie tych niezwykle klimatycznych domków,

Santo Domingo co zobaczyć Ojciec Chrzestny

W stolicy możemy zobaczyć też naprawdę robiący wrażenie, kolosalny monument na cześć Kolumba. Jeszcze większe wrażenie robi to ile poszło na jego budowę pieniędzy w tak pięknym, ale biednym kraju jak Dominikana.

Santo Domingo atrakcje