Wjazd kolejką linową W Puerto Plata to jedna największych atrakcji z jakich możemy i musimy skorzystać będąc w tym mieście. Wjazd Teleférico, czyli kolejką linową oferuje dla nas wiele biur podróży, ale koszt wykupienia takiej wycieczki to najczęściej około 40 dolarów, a koszt zwiedzania Puerto Plata połączone z wjazdem na górę sięga już nawet około 80 dolarów. Nie mam problemów z wydawaniem pieniędzy, aby odwiedzić atrakcje na Dominikanie, ale jeżeli istnieje możliwość zaoszczędzenia chociażby kilkudziesięciu dolarów, to najzwyczajniej to robię. Tak właśnie zrobiłem w przypadku Teleférico. Kolejka linowa w Puerto Plata to atrakcja, którą spokojnie możemy zorganizować we własnym zakresie.

Kolejka linowa w Puerto Plata
Dominikana Kolejka linowa Puerto Plata

Ile kosztuje wjazd – kolejka linowa w Puerto Plata

Za wjazd na szczyt Isabel de Torres, na który wiedzie kolejka linowa zapłacimy dziesięć euro. Wszelkie szczegóły dotyczące aktualnych kwestii biletowych możecie znaleźć na stronie kolejki linowej w Puerto Plata

Do kolejki linowej w Puerto Plata najlepiej jest natomiast dojechać UBEREM, albo taksówką. Ceny są naprawdę niskie i nie nabierzmy się tylko na tych taksówkarzy, którzy stoją pod Hotelami i rzucają niebotycznymi kwotami. Sprawdzone kontakty najlepiej znaleźć na wielu grupach na Facebooku poświęconych Dominikanie. Takie kwestie zdecydowanie uproszczą nam pobyt i obniżą jego koszty.

Dominikana kolejka linowa bezpieczeństwo – wjazd kolejką

Szczyt Pico Isabel de Torres wznosi się na ponad 850 m n.p.m. Startując z samego podnóża góry, widzimy całą trasę kolejki, która jest przed nami, ale uwierzcie, będzie jeszcze ciekawiej, niż nam się wtedy wydaje. Przejazd trwa około dziesięciu minut, a z każdą kolejną minutą, widok, który się przed nami rozpościera, coraz bardziej zapiera dech. Widzimy szeroką perspektywę wybrzeża z rozbijającymi się o nie falami i miasteczkami wpisującymi się w rajski krajobraz. No pięknie jest, nie ma co opowiadać, lepiej sami popatrzcie. Jedno z okien jest otwarte, dlatego z pewnością podczas podróży nie zabraknie nam również świeżego powietrza.

Wjazd na kolejkę linową Puerto Plata

Momentami jednak ten dech zapierają również dźwięki samej kolejki, która chwilami wskazują na jej lekkie zużycie. Biorąc pod uwagę stan aut na drogach, obawy te mogą być słuszne, ale to oczywiście było tylko moje skromne zdanie. Potwierdzone one zostało jednak niestety wypadkiem, który miał miejsce podczas naszej wycieczki. Zaledwie pięć dni po tym jak sami wjechaliśmy na szczyt, kolejka linowa w Puerto Plata zatrzymała się w pewnym momencie i tak pozostała tak przez kilkanaście godzin. Przerażonych i stłoczonych godzinami turystów, ściągano później na linach przy pomocy helikopterów i oddziałów specjalnych.

Kolejka linowa na Dominikanie

Ogród Botaniczny Puerta Plata

Kiedy jesteśmy już na szczycie, nasze pierwsze spojrzenie musi powędrować w stronę olbrzymiego postumentu Chrystusa Króla, zbudowanego na kształt tego w Rio. Rozpościera on swoje ręce nad miastem, będąc jedną z jego wizytówek. Warto tutaj zaznaczyć, że Dominikana, dla odmiany od sąsiadującego Haiti, jest w większości katolicka.

Posąg Jezusa Puerto Plata kolejka linowa
Posąg Jezusa na szczycie góry po wjeździe kolejką linową

Na szczycie będziemy mogli oglądać też piękny Ogród Botaniczny. W zieleni, która pokrywa szczyt, będziemy mogli zniknąć na wiele godzin, oglądając gatunki roślin nieznane u nas, a także te, które pod tą szerokością geograficzną wyglądają całkowicie inaczej. Zieleń jest tutaj zdecydowanie bardziej zieleńsza! To jest wartość dodana tego miejsca, o której nie mówi się, skupiając przede wszystkim na wjeździe na szczyt Isabel kolejką linową. Dla mnie te chwile spędzone w cieniu wielkich drzew, przy wysokich dominikańskich temperaturach, były prawdziwym wybawieniem,

Ogród botaniczny Puerto Plata
Ogród botaniczny Puerto Plata po wjeździe kolejka linowa Dominikana
Przed wyjazdem na Dominkanę sprawdźcie również inne atrakcje na Dominikanie, które możecie zobaczyć. Wszystko co warto zobaczyć na Dominikanie znajdziecie w tekście: Dominikana atrakcje. Co warto zobaczyć na Dominikanie.