Lwów to miasto-zagadka którą niezmiennie staram się rozwiązać od wielu lat. Lwów to tajemnica, która na zawsze pozostanie chyba jednak nieodkryta. Dzisiaj przyjrzymy się jednak kilku faktom, które składają się na wspaniałą historię naszego miasta.

Grób nieznanego lwowskiego żołnierza

Ze Lwowa, po wcześniejszym losowaniu miasta oraz specjalnej, podniosłej uroczystości, przewieziono szczątki powstańca, które zostały złożone w Warszawie w Grobie Nieznanego Żołnierza.

Nagrobki_na_cmentarzu_Orląt_Lwowkich_we_Lwowie

Miasto czterech katedr

Powiedzieć, że Lwów to miasto przenikania się kultur, to tak jakby nic nie powiedzieć. Cztery katedry, cztery wiary, cztery języki,  jedno miasto. Katedra katolicka, ormiańska, grekokatolicka i prawosławna. Wszystkie oddalone od siebie o rzut beretem (poza grekokatolicką, gdzie rzucać trzeba kilkukrotnie) były najważniejszymi punktami na mapie miasta, a Lwów to chyba jedyne miasto, które może pochwalić się obecnością aż czterech hierarchów różnych wyznań.

12476659_10208657813947015_1705489610_o

Opera, która wzrusza po grób

Lwowska Opera powstała na przełomie wieków i ma już 116 lat. Kilka lat po jej wybudowaniu fundamenty nagle jednak zaczęły pękać. Nie wytrzymał tego architekt Gorgolewski, który przejęty możliwą klęską swojego projektu, umarł na atak serca.

Miasto bruku

Według lwowskich kronik pierwsze brukowane ulice we Lwowie pojawiły się w 1487 roku. Dzisiaj nadal tworzy centrum miasta, a pobyt we Lwowie wybrzmiewa stukotem rączo podskakujących samochodów. Jest w tym styl, jest w tym hałas i rozpadające się podwozia.

Lviv

Miasto rozświetlone

W 1853 roku Ignacy Łukasiewicz skonstruował pierwszą na świecie lampę naftową, która rozświetliła później wystawę apteki. Dzisiaj w Gazowej lampie, knajpie nawiązującej do tej historii, możemy przysiąść się do naszego bohatera i wychylić czarkę czegoś mocniejszego, bądź wziąć łyk najlepszej lwowskiej kawy…

IMG_20150808_180944

Miasto kawy

Lwów to miasto gdzie kolejne kawiarnie powstają jak grzyby po deszczu. Rok 1683 i postać Jerzego Kulczyckiego to początek legendy lwowskiej kawy, która niezmiennie rozwija się pod dziś dzień. Trudno podać konkretne miejsce gdzie kawa smakuje najlepiej. To miasto pachnie kawą i nie wyobrażam sobie poranka bez jej gorzkiego smaku w ustach.

Miasto gdzie rodziła się polska piłka nożna

14 lipca 1894 roku rozegrano pierwszy udokumentowany mecz piłkarski na ziemiach polskich. Uczestnikami  jego byli członkowie dwóch gimnastycznych towarzystw sokolich – gniazda lwowskiego i krakowskiego i doszło do niego podczas II Zlotu Sokoła we Lwowie. Jedyną bramkę meczu i pierwszą oficjalnie zdobytą na ziemiach polskich strzelił Włodzimierz Chomicki, 16-letni uczeń II klasy seminarium nauczycielskiego. Ze Lwowa pochodzi również najlepszy i najbardziej zasłużony klub w przedwojennej Polsce, czyli Pogoń Lwów. Tytuł ten oficjalnie przyznano Pogoni w 1938 roku.Pogon_Lwow_1926

i hokej..

Waclaw_KucharWe Lwowie został rozegrany również pierwszy udokumentowany mecz hokejowy. 16 stycznia 1905 roku do rozgrywki doszło na Stawach Panieńskich. Zarówno w piłkarskiej jak i hokejowej drużynie Pogoni pierwsze skrzypce grał Wacław Kuchar – chyba najbardziej wszechstronny polski sportowiec.

Lwów, Miasto zaułków

To w małych uliczkach, zaułkach i podwórcach znajdziemy prawdziwy Lwów. Tutaj możemy powąchać historii i zobaczyć jak naprawdę wygląda miasto nad Pełtwą. Jeżeli chcesz poznać prawdziwy Lwów, zgub się i rusz przed siebie.

14621170356_08f0390a66_o