Jednymi z częściej zadawanych pytań są: Gdzie kupić hrywny? W Polsce, zaraz po wjechaniu na Ukrainę, czy już we Lwowie? Czy brać ze sobą dolary, euro, czy pozostać przy złotówkach. Czy na Ukrainie można płacić kartą? Jak z wyciąganiem pieniędzy z bankomatu? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie poniżej!

Tekst Gdzie kupić hrywny? w Polsce czy we Lwowie został zaktualizowany 23.11.2021.

Gdzie kupić hrywny?

Nie wymieniamy pieniędzy w Polsce!

Pierwsza podstawowa zasada: Nie wymieniamy pieniędzy w Polsce! Po pierwsze, hrywien w kantorach jest u nas niewiele, więc niepotrzebnie możemy stracić wiele czasu. Po drugie, kurs jest tak wysoki, że szkoda na wymianie kilkuset złotych stracić równowartość dwóch pysznych obiadów, które można spożyć już niedługo w towarzystwie spienionego Lwowskiego. Gdzie to zrobić? Już spieszę z odpowiedzią w tekście ➧ Weekend we Lwowie. Dobra, wiemy już najważniejsze. Hrywny kupujemy na Ukrainie i nawet niech przez myśl nam nie przejdzie wymiana złotówek na hrywny w Polsce. A teraz kolejne pytanie, jaką walutę wymieniamy na hrywny? Czy na Ukrainę trzeba brać dolary, euro, czy stare, dobre złotówki?

Ukraina to nie trzeci świat. Bierzmy złotówki.

To nie Dżibuti, tylko nasz wschodni sąsiad. I chociaż Ukraina nadal nie jest raczej długo nie będzie w Unii, a na jego granicach nieustannie wrze konflikt, to Lwów jest bezpieczny, a wymiana walut pozostaje niezachwiana. Dlatego nie ma sensu bawić się w podwójne przewalutowania. Biegać, szukać, wymieniać złotówki na dolary, potem dolary na hrywny. Po co!? Wypłaćmy kilkaset złotych i spokojnie możemy jechać po lwowską przygodę. Uprzedzam, nie musimy trzymać pieniędzy w skarpecie, czy zaszytych w płaszczu. Na Ukrainie, a już szczególnie we Lwowie jest naprawdę bezpiecznie. Wypłaćmy więc w bankomacie kilkaset złotych i później złotówki wymieniamy we Lwowie na hrywny.

Hrywny kupujemy we Lwowie

Zaraz po przekroczeniu granicy będziemy mijali pierwsze kantory, w których kurs będzie już zdecydowanie lepszy niż w Polsce. To może kusić, ale nie ma sensu się w nich zatrzymywać. Jeżeli nie mamy pilnej potrzeby kupienia wody i warenyków, to na spokojnie wytrzymajmy do Lwowa. Istnieje jakaś niepisana zasada, że im dalej na Wschód, tym kursy są dla nas lepsze. To podstawowa reguła wymiany hrywien i trzymajmy się jej!

W samym Lwowie sytuacja przedstawia się tak, że kursy pomiędzy poszczególnymi kantorami różnią się naprawdę nieznacznie. Więc gdzie kupić hrywny we Lwowie? Po sprawdzeniu kilkunastu punktów, najlepszy wydaje się dla mnie ten położony przy Targu Dobrobut za Operą (zaraz za przystankiem). Kurs na 10 sierpnia wynosił tam: 6,45 hrywny za złotówkę. Oczywiście kurs cały czas się zmienia i również delikatnie odbiega od tego, który widzimy np. na stronie NBP. Niestety dla nas hrywna stale umacnia się w stosunku do złotówki i z tygodnia na tydzień za sto złotych dostaniemy coraz mniej. Miesiące 2021 roku sprawiły, że ten kurs jest coraz mocniejszy i warto być na bieżąco z oficjalnym kursem hrywny do złotówki, aby się nie naciąć.

Różnice w kantorach położonych w centrum, przy wymianie stu złotych, mogą maksymalnie wynieść 10 hrywien. Tak więc nie jest to jeszcze wielka strata, jeżeli chcemy szybko gdzieś usiąść. Kurs hrywny jest tutaj w miarę sztywny.


Zdecydowanie odradzam jedynie wymianę złotówek na hrywny w kantorach przydworcowych! Tam kursy są po prostu z kosmosu i zdecydowanie odbiegają od ogólnolwowskiego poziomu! Złotówki na hrywyny wymieniamy już na mieście!


Czy we Lwowie opłaca się płacić kartą?

Kiedyś miałem duże obawy przed płatnościami kartą. Raz, że podświadomie bałem się, że mnie w jakiś sprytny, ukraiński sposób okantują, a dwa, ze bank doliczy mi takie dodatkowe koszty, że mój barszcz zamknie się w cenie combra u Gesslerowej. Myliłem się. Bez obaw płaćcie plastikiem! Sprawdzona informacja przy transakcjach VISĄ (Santander Bank) i Mastercardem (Mbank). Wyciągi z karty z rachunków opłaconych kredytówką nie odbiegały od kwoty, która zastawiłbym w restauracji w hrywnach wymienionych na miejscu. Tak więc karta jest opcją w przypadku restauracji, czy większych zakupów. Niestety nadal nie wszędzie można jej użyć, więc warto mieć w portfelu rezerwowe kilkaset hrywien. Ale tak, we Lwowie można płacić kartą nie ma się czego bać!

Czy we Lwowie opłaca się wypłacać pieniądze w bankomacie?

Nie! Jeżeli jedziemy na kilka dni i nie będziemy przemierzali ukraińskich bezdroży, to naprawdę weźmy te kilkaset złotych, albo płaćmy kartą. Wypłatom w bankomacie nie ufam. Nie dość, ze zawsze coś dodatkowo ściągną z konta, to dodatkowo ukraińskie bankomaty mają dziwną tendencję do zżerania kart. Już kilka razy byłem świadkiem, gdy dopiero po kilkunastu/kilkudziesięciu minutach walki z ustrojstwem udało się uratować plastik. Uwierzcie mi na słowo, dzwonienie po ukraińskich urzędach jest ostatnią rzeczą, którą chciałbym robić na wyjeździe. Rozmowa z polskim Urzędem Skarbowym to przy tym bułka z sałem. Tak więc nie ryzykujmy dodatkowych opłat, a przede wszystkim niepotrzebnego stresu. Wypłata z bankomatu na Ukrainie jest możliwa, ale możliwie jej unikajmy.

Podsumowując. Gdzie kupić hrywny na wyjazd do Lwowa? We Lwowie i płacąc za nie złotówkami. To najprostsza a zarazem najlepsza opcja. Nie bójmy się również korzystać z karty i cieszmy się wyjazdem.

Kurs hrywny

Kurs hrywny jest dosyć zmienny, ale w ostatnim czasie sytuacja polskiej waluty na Ukrainie jest dosyć dobra. Na chwilę obecną kurs hrywny wynosi 0,16 zł za jedną hrywnę.

Przed wyjazdem pamiętajcie jeszcze o ogarnięciu noclegu. Miejsc nie brakuje, a od wyboru może zaboleć głowa. Jeżeli chcecie natomiast dostać 100 złotych na nocleg z Airbnb KLIKNIJCIE TUTAJ lub w link poniżej

jak wynająć mieszkanie z airbnb