Pewnie nie raz zastanawialiście się, spacerując po Lwowie, ile może kosztować mieszkanie we Lwowie?. Może myślicie nad tym, by zamieszkać tam na starość, albo kupić własne lokum, w którym spędzalibyście we Lwowie tyle czasu ile byście tylko chcieli na własnych warunkach? Z góry mówię, że nie jestem pośrednikiem nieruchomości, deweloperem, ani nic z tych rzeczy. Sam byłem ciekawy ile kosztuje mieszkanie we Lwowie, sprawdziłem wszystko dokładnie, a wyniki moich badań znajdziecie poniżej. Ile kosztuje mieszkanie we Lwowie? Sprawdźcie sami!

Ile kosztuje mieszkanie we Lwowie?

Z kupnem mieszkania we Lwowie jest podobnie jak w każdym innym mieście na świecie. Znaczenie ma lokalizacja, metraż, wyposażenie, miejsce parkingowe, balkon etc. Cena zależy od tak wielu czynników, że powstają na ten temat oddzielne blogi, a ten na pewno do nich nie należy. Muszę jedynie zaznaczyć jedną ważną kwestię, która zdecydowanie odróżnia rynek mieszkań we Lwowie od polskiego. Wiele mieszkań dostępnych na rynku skrajnie potrzebuje remontu. Nie jest to jednak mieszkanie, w którym mieszkała babcia i nic nie było zmienianie od 20 lat. Malowanie, wietrzenie, lekkie odświeżenie zdecydowanie nie wystarczą. To mieszkania kompletnie zniszczone, które wymagają zerwania ścian, odgrzybienia, wymiany okien, drzwi etc. Czasami trzeba remontować dach, by potem zając się zniszczonymi sufitami. Z drugiej strony to właśnie te mieszkanie są najbardziej perspektywiczne cenowo i mają niesamowity potencjał, bo położone są najczęściej w ścisłym centrum miasta. Wiadomo: coś za coś. Dlatego najlepiej przejdźmy od razu do konkretów

Mieszkanie we Lwowie w bloku

Zakup mieszkania w nowym budownictwie, które, z wiadomych powodów, nie jest położone w ścisłym centrum to koszt około 3500 zł za metr kwadratowy. Chodzi tutaj o kilku/kilkunastopiętrowe bloki, w których większość z nas żyje również w Polsce. Obok bloków z lat osiemdziesiątych, których wiele tanich znajdziemy na Sychowie (osiedle Lwowa), znajdziemy również oczywiście mieszkania w nowym budynkach, Te również jednak budowane są w większych oddaleniu od centrum, a jeżeli już uda się deweloperowi znaleźć działkę niedaleko Starego miasta, to ich cena może naprawdę zwalić z nóg. Jeżeli już jednak poświęcamy nasze dotychczasowe życie w Polsce, by przenieść się do Lwowa, to raczej nie po to, by mieszkać na Sychowie w 17 piętrowym bloku z widokiem na nic. Nie każdy również ma miliony wolnych złotych na koncie, by stać się nowym ruskim i z jacuzzi przyglądać się światu przez oszklone ściany. Każdy pewnie chciałby, ale cóż, rzeczywistość. Tak więc idźmy dalej, podążajmy do tego, na co wszyscy czekają

Mieszkanie w lwowskiej kamienicy

Wszyscy, jak to czytamy, marzymy o mieszkaniu w starej modernistycznej kamienicy, o kawie na balkonie z widokiem na cudowne lwowskie kamienice, parki i dachy. Wysokie sufity, przestronne, pokoje i unoszący się zapach historii, w naszym, nowoczesnym wydaniu. Opcji na takie mieszkanie we Lwowie mamy bardzo wiele. Kupując takie mieszkanie bierzemy pod uwagę sytuację, w której nie chcemy widzieć Lwów w jeden dzień, ale by za każdym razem mieć miejsce, do którego możemy wracać. A jeżeli już wracamy to na długie tygodnie, by wsiąknąć w tkankę miasta nad Pełtwią.

Mieszkanie we Lwowie na wypasie

Tak jak już wspomniałem, nie ma większego problemu, by we Lwowie znaleźć mieszkanie ociekające złotem, za które zapłacimy kilka milionów złotych. Widoki z okna będą może i przednie, metraż zwali z nóg, ale podobnie może nas sprowadzić do parteru wystrój tych domów. Zdecydowanie nie o takie mieszkania nam chodzi, chociaż kto komu zabroni, by przyjrzeć się nim chociaż przez chwilę.

Już za zaledwie 4,6 miliona złotych, według portalu olx.ua, kupimy 211 metrowe mieszkanie w austriackiej kamienicy czyli tzw. carskim domu, jak określają takie budynki w ogłoszeniach Ukraińcy (częściej spotykane są określenia austriacki lux i polski lux). Jest to najdroższy na chwilę obecną budynek do sprzedaży we Lwowie i według ogłoszenia mieści się tuż obok parku. Dużo to nikomu nie mówi, ale zapewne sprzedający obawia się niespodziewanych gości, bo dom jest wystawiany z całym wyposażeniem. Są włoskie meble, świecące żyrandole, tak więc na bogato.

Zdjęcia możemy już natomiast zobaczyć z mieszkania wartego około trzech milionów złotych. 409 m2 przy ulicy Saksańskoho jakby ktoś pytał. Osiem pokojów, jacuzzi, prywatny bar. Całość w euroremoncie, czyli się świeci i mucha nie siada. No mi jednak coś w tym mieszkaniu nie siada.

Po wystrzałowym początku, zejdźmy cenowe piętro niżej, a więc do poziomu miliona. Dla niektórych może być to już pułap osiągalny, a w tej kwocie dostaniecie 148 m2 przy dawnej ulicy Akademickiej. Oczywiście całość do kapitalnego remontu, a sama oferta nie przynosi żadnych zdjęć. Taka sytuacja to jednak norma.

Za 850000 złotych dostaniecie z kolei 250 metrów przy ulicy Łesia Kurbasa. Osobiście zakochałem się w tym widoku. Jeżeli chodzi o kupno mieszkanie we Lwowie, to miejsce byłoby na pierwszym miejscu. Oczywiście wszystko należałoby ustawić według własnych potrzeb, ale widzę tam siebie z filiżanką małej czarnej, patrzącego w lwowską dal. Po wyjściu z mieszkania, czeka nas trzy minuty spaceru i jesteśmy już na Prospekcie Swobody. Dla mnie to miejsce mogłoby spokojnie dołączyć do tekstu najlepsze lwowskie piosenki? Też tam siebie widzicie?

Kupno mieszkania we Lwowie – opcje w zasięgu reki

Aby kupić mieszkanie we Lwowie, niekoniecznie musimy od razu sprzedawać majątek życia, chociaż dla takiego mieszkania jak powyżej mógłbym zrobić naprawdę wiele. Poszukajmy więc swojego miejsca we Lwowie, które nie będzie dla nas finansowym Olimpem. Nie policzę ile razy widziałem się, wchodzącego trzeszczącymi, kamienicznymi schodami, które prowadzą do mojego wymarzonego lwowskiego mieszkania. Marzenia o zakupie takiego mieszkania we Lwowie mogą się spełnić. Przyjrzyjmy się więc ofertom, które mogą już być w zasięgu ręki większej ilości osób.


Dlatego też tak często wracam do czytania

➧ Najlepszych książek o Lwowie
Gorąco zapraszam Was do przyjrzenia się liście książek o naszym mieście. Zawsze lubiłem przedstawienie zwykłego, codziennego życia w moim Lwowie w beletrystyce, jak chociażby w książce

➧ „Erynie” Marka Krajewskiego


Za około 400000 złotych kupimy już 80 metrowe mieszkanie, która po włożeniu kolejnych kilkudziesięciu tysięcy będzie mogło zostać naszym wymarzonym lwowskim gniazdkiem. Wyobrażacie budzić się codziennie z widokiem na ulicę Akademicką? No to macie na to szansę!

Za niecałe 300000 złotych można pozwolić sobie na zakup 80 metrowego mieszkania przy ulicy Zielonej. 3 pokoje z widokiem na ulicę i na podwórze. W podobnej cenie znajdziecie również mieszkanie tuż obok lwowskiej Opery. Tym razem za tę kwotę znajdziecie lokum 70 metrowe. Obie lokalizacje są do całkowitego remontu, jak ma to zresztą miejsce w przypadku większości mieszkań kupowanych z rynku wtórnego w centrum miasta. Najlepsze mieszkanie we Lwowie do kupna, które mieszczą się w akceptowalnym budżecie niestety jednak tak mają.

Ale przecież wtedy najlepsze kawiarnie we Lwowie są na wyciągnięcie ręki. Aż ponoć poczuć zapach kawy szeroko otwierając okna!

Za 220000 złotych dostaniemy 47 m2 przy ulicy Czornowoła. Wiele rzeczy wymaga tutaj remontu, ale kilka kwestii, szczególnie po przejrzeniu zdjęć, powinna wzbudzić Wasze zainteresowanie i za nic byście ich nie zamienili. Takich perełek w starych lwowskich mieszkaniach można znaleźć wiele.

160 tysięcy złotych wyniesie nas kupno 43 metrowego mieszkania we Lwowie w okolicach Rynku Krakowskiego. Wnętrze, o czym już się przekonaliśmy, nie należy jeszcze do najgorszych. Okolica jest już natomiast jak najbardziej zachęcająca.

Ile kosztuje mieszkanie we Lwowie?

Odpowiedź na pytanie: ile kosztuje mieszkanie we Lwowie?, jak już dobrze wiecie, nie jest taka prosta. Możemy otrzymać wszystko za grube pieniądze, albo kupić mieszkanie, które będzie wymagało od nas wiele zaangażowania. Rozstrzał cenowy jest tutaj naprawdę bardzo duży. Z drugiej jednak strony jego poziom, przy mojej małej jednak wiedzy, oceniłbym na nieco niższy niż w Polsce.

Z miesiąca na miesiąc ceny materiałów i tak zwane „robocizny” rosną, co, podobnie jak w Polsce, ma również przełożenie na ceny mieszkań we Lwowie i na całej Ukrainie. Taniej nie będzie, mówią niektórzy. Poczekajmy, aż ta bańka pęknie, odpowiadają drudzy. Każdy chciałby wiedzieć, jak skończy się cenowy boom, ale ja bym jednak chwilowo wstrzymał się z zakupem naszej lwowskiej nieruchomości. Mieszkanie we Lwowie poczeka, ale nie przeszkadza to nam, by ciągle o nim marzyć.

Jeżeli jednak nie macie w najbliższych planach przeprowadzki do Lwowa, zawsze możecie pożyć po lwowsku chociażby przez kilka dni. Na początku zaopatrzcie się w plan Waszego wymarzonego ➧ Weekendu we Lwowie. A potem, jeżeli chcecie otrzymać 100 zł na chociażby wyjątkową lwowską kolację, kliknijcie w poniższy link i zaoszczędźcie 100 zł na najbliższy wyjazd do Lwowa!

jak wynająć mieszkanie z airbnb

Autor zdjęcia głównego ➧ Fotografia niedzienna

Zdjęcia mieszkań we Lwowie pochodzą z portalu olx.ua.