Wynajęcie mieszkania nie należy do najprostszych spraw, a dla wielu może być bardzo stresujące. Przy wynajmie mieszkanie warto zwrócić uwagi na wiele kwestii, z których te najważniejsze postarałem się zawrzeć w tym artykule. A więc Jak wynająć mieszkanie?

Porady dla wynajmujących mieszkanie, czyli jak wynająć mieszkanie

Nie wynajmujemy mieszkania bez umowy

Nie wynajmuj mieszkania bez umowy. Zdarzają się, choć coraz rzadziej przypadku wynajmujących, którzy starają się dogadać na słowo, bo przecież nie ma po co czegokolwiek podpisywać. Daj grabę i będzie dobrze. Nigdy, ale to przenigdy nie wynajmujemy mieszkania bez podpisania stosownych dokumentów.

Ustal jasne warunki płatności za wynajem mieszkania

Poproś wynajmującego o przedstawienie historycznych wyciągów jeżeli chodzi o zużycie prądu, gazu, opłat do spółdzielni etc. Da Ci to klarowny obraz tego ile w przyszłości będziesz miesięcznie wydawał na wynajem. Nic Cię już nie zaskoczy i do nikogo nie będziesz miał pretensji. Najlepiej umówić się na płatności bezpośrednio za fakturę przy rozliczeniu miesięcznym lub kwartalnym. Należy unikać raczej rozliczeń rocznych, ponieważ dla każdej ze stron może okazać się to nieopłacalne. Każdy jednak lubi płacić za to, co zużyje.

Ustal z wynajmującym sztywny dzień, w którym przelew ma się znaleźć na koncie wynajmującego, a który będzie odpowiedni dla Was obu. Lepiej żeby było to już po wypłacie. Wynajmujący raczej to zrozumie.

Odkręć wszystkie krany, sprawdź wszystkie włączniki światła

Zdarza się coś może nie działać, coś może nie być do końca sprawne. Warto upewnić się co przechodzi w naszę ręce i za co będziemy odpowiadać. Dlatego nie bójmy się wszystko dokładnie sprawdzić. Czasami lepiej zrobić to nawet dwa razy.

Podpytaj przyszłych sąsiadów

Przejdź się po bloku, mówiąc wprost, że chciałbyś wynająć tutaj mieszkanie i zapytaj przyszłych sąsiadów jak wygląda życie w tym budynku. Czy coś im przeszkadza, jak wyglądają kwestie związane ze wspólnotą, czy jest ciepło zimą, czy sąsiedzi nie są uciążliwi, czy aby nie za głośno. Niby proste sprawy, ale rozwieją wiele z Waszych obaw.

Sporządź protokół zdawczo-odbiorczy

Rozwiązanie dobre dla każdej ze stron i nikt nie powinien mieć nic przeciwko. A jeżeli ma, to znaczy, że ma, lub planuje mieć coś na sumienie. Protokół jest najprostszym sposobem na późniejsze wyegzekwowanie czegokolwiek zarówno od wynajmującego jak i najemcy.

Dogadaj się odnośnie potencjalnych napraw mieszkania

Zadbaj o to co jest twoją odpowiedzialnością, a co nie. Pomoże w tym na pewno dobrze przygotowany protokół, o którym powyżej. Co do zapisu, dobrze byłoby chociażby wytargować taki, jak ten poniżej:

Najemca poza zapłatą czynszu ma obowiązek utrzymywać lokal i przynależne do niego pomieszczenia w stanie nie pogorszonym ponad ten w jakim został mu wydany, z uwzględnieniem normalnego zużycia. W tym zakresie ponosi koszty wszelkich bieżących napraw, remontów i konserwacji. Najemca, w trakcie trwania stosunku najmu, jest odpowiedzialny za wszelkie szkody powstałe, z winy Najemcy lub osób przez niego zaproszonych, w lokalu i jego wyposażeniu, i zobowiązuje się do przeprowadzenia ich naprawy na własny koszt i przywrócenia do stanu pierwotnego. W szczególności zakres obowiązków Najemcy określa art. 681 kodeksu cywilnego, który przewiduje, że do drobnych nakładów, które obciążają najemcę lokalu, należą w szczególności: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody. Wszelkie koszty wynikające z naprawy sprzętu AGD wynikające z niewłaściwego ich użytkowania ponosi Najemca.

Spróbuj wynegocjować warunki odstąpienia od umowy i wypowiedzenia umowy

Kwestia bardzo problematyczna, ale warto powalczyć z wynajmującym, aby w umowie znalazł się zapisek mówiący o tym, że w przypadku chociażby odnalezienia grzyba, drastycznych problemów z użytkowaniem mieszkania istniała możliwość odstąpienia od umowy. Są to oczywiście ustalenie indywidualne, o które warto jednak zadbać zdecydowanie wcześniej.

Wynajem mieszkania – przeczytaj finalną wersję umowy

Na koniec oczywiście wypadałoby raz jeszcze dokładnie przeczytać umowę, by nie znalazły się w niej jakieś nieodpowiednie zapiski, bo i tak sytuacje mogą się znaleźć. Lepiej dmuchać na zimne!

Sprawdzone porady dla wynajmujących

Mam nadzieję, że Jak wynająć mieszkanie. Porady dla wynajmujących był dla Was interesujący i ułatwi poszukiwania Waszego wymarzonego lokum!

Jak wynająć mieszkanie. Porady dla wynajmujących