Sytuacja dotycząca koronawirusa na Ukrainie zmienia się z godziny. Tak jak to powinno się dziać w nadzwyczajnych sytuacjach, wymagających nadzwyczajnych kroków, również na Ukrainie, decyzje władz są podejmowane w bardzo szybkim tempie.

Z mojej strony polecałbym powstrzymanie się z wyjazdem do Lwowa i na Ukrainę do czasu uspokojenia się sytuacji.

Informacja dla osób przebywających we Lwowie. W przypadku zauważenia u siebie oznak choroby należy zadzwonić na numer 103. Nie należy wybierać się bezpośrednio do szpitala.

Ukraiński Gabinet Ministrów 1 sierpnia wprowadził podział terytorium Ukrainy ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Kraj został podzielony na strefy: zielone, żółte, pomarańczowe i czerwone. 17 sierpnia obwód lwowski otrzymał pomarańczowy stopień bezpieczeństwa, niedaleki Sambór znalazł się natomiast z strefie czerwonej.

Stan na 18 sierpnia w obwodzie lwowskim

  • Koronawirus potwierdzono dotychczas u 12260 osób (+181 przez ostatnią dobę)
  • 337 osób zmarło (+3),
  • 3342 wyzdrowiało (+81)
  • źródło: https://zaxid.net/

    Koronawirus we Lwowie. Czy jechać do Lwowa?

    Restauracje we Lwowie otwarte w pełni po koronawirusie

    Od 07.07.2020 roku otwarte zostały wnętrza lwowskich restauracji. Jedyne obowiązujące obostrzenie to odległość 1,5 metra od kolejnego stolika. Restauracje we Lwowie otwarte są na chwilę obecną do godziny 22. Koniec zadawania pytania: kiedy we Lwowie otworzą restauracje?. Do tej pory, jak wiemy otwarte mogły być jedynie ogródki restauracyjne, a od teraz pewne rzeczy nareszcie wracają na swoje miejsce. Tak więc życie knajpiane powraca do Lwowa! Uśmiecham się na myśl na kawie we Lwowie, a lwowskie piwo z widokiem na Rynek przywołuje najlepsze wspomnienia. Wyjazd do Lwowa czas zacząć planować!

    Zniesienie kwarantanny po powrocie z Ukrainy drogą lotniczą!

    Za portalem https://www.strazgraniczna.pl:

    Kwarantanny, po przekroczeniu zewnętrznej granicy UE w ramach wykonywania czynności zawodowych, nie muszą odbywać: pasażerowie statku powietrznego w rozumieniu art. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze, wykonującego lot międzynarodowy z lotniska położonego na terytorium: Czarnogóry, Gruzji, Japonii, Kanady, Republiki Albanii, Republiki Korei i Ukrainy.

    Więcej na temat zniesienia kwarantanny po powrocie ze Lwowa, niezbędnych dokumentów do przejazdu i jak wygląda dzisiaj wycieczka do Lwowa znaleźć można w tekście ➧ Kiedy można jechać do Lwowa?

    Na chwilę obecną sytuacja we Lwowie jest nadal trudna, a liczba osób zakażonych koronawirusem rośnie. Bary i restauracje pracują przy jeszcze większych obostrzeniach niż w Polsce i nic nie wskazuje, że w najbliższym czasie ma się to zmienić.

    Koronawirus na Ukrainie i koronawirus we Lwowie-aktualizacja 01.07

    Stan na 1 lipca w obwodzie lwowskim

  • Koronawirus potwierdzono dotychczas u 5558 osób (+143 przez ostatnią dobę)
  • 146 osób zmarło,
  • 800 wyzdrowiało (+53)
  • źródło: https://zaxid.net/

    Więcej na temat luzowania gospodarki i obostrzeń związanych z koronawirusem na Ukrainie i we Lwowie znajdziecie w tekście ➧ Kiedy pojedziemy do Lwowa.

    Od 22 do 28 czerwca zachorowalność w obwodzie lwowskim rosła bardzo szybko. W tym czasie koronawirus zdiagnozowano u nad 1300 osób, a całkowita liczba chorych wzrosła do 5292 i jest to równocześnie najwyższy wskaźnik na całej Ukrainie. Codziennie notowano ponad 200 nowych zachorowań. Zachorowalność rosła również na całej Ukrainie: codziennie koronawirus był diagnozowany u około 900-1000 osób.

    źródło: https://zaxid.net/

    Koronawirus we Lwowie

    Koronawirus na Ukrainie i koronawirus we Lwowie- wcześniejsze aktualizacje

    Aktualizacja 12.05.2020

    Stan na 12 maja w obwodzie lwowskim

  • Koronawirus potwierdzono dotychczas u 825 osób (+27 przez ostatnią dobę)
  • 22 osoby zmarły (+2),
  • 158 wyzdrowiało (+1)
  • źródło: https://zaxid.net/

    Aktualizacja 22.03.2020

    Na Ukrainie zdiagnozowano dotąd 50 przypadków zakażenia koronawirusem. 9 przypadków zdiagnozowano przez ostatnią dobę

    Lista obwodów Ukrainy według ilości zakażonych koronawirusem.

  • Obwód Czerniowiecki – 25
  • Kijów – 10
  • Obwód lwowski – 3
  • Obwód żytomierski – 2
  • Obwód dniepropietrowski – 2
  • Obwód iwanofrankowski – 2
  • Obwód doniecki – 1
  • Obwód charkowski – 1
  • Obwód lwowski – 1
  • Obwód tarnopolski – 1
  • Obwód wołyński – 1
  • Krym– 1
  • źródło: zaxid.net

    Aktualizacja 20.03.2020

    Koronawirus we Lwowie – pierwszy przypadek

    W piątek 20 marca oficjalnie zdiagnozowano pierwszy przypadek koronawirusa we Lwowie. Zakażonym jest pięćdziesięciodziewięcioletni lekarz, który wrócił niedawno z Niemiec. Od razu po przyjeździe do Lwowa poddał się dobrowolnemu testowi na koronawirusa, a później kwarantannie domowej. Obecnie przebywa z szpitalu. Źródło: zaxid.net.

    Aktualizacja 13.03.2020

    Za 48 godzin Ukraina na dwa tygodnie zamyka granice dla obcokrajowców!!!.

    Sytuacja na Ukrainie i we Lwowie jeżeli chodzi o koronawirus przypomina tę w Polsce. Zamknięte są szkoły, teatry, muzea, ale również większość z przejść granicznych. Spis zamkniętych przejść granicznych z Ukrainą znajduje się poniżej. Na terenie kraju notowane są kolejne przypadki zachorowań na koronawirusa, a mer Czerniowiec- miasta, w którym zdiagnozowano pierwszą osobą zakażoną koronawirusem na Ukrainie, otwarcie ostrzegł o braku systemu przeprowadzania badań.

    Koronawirus we Lwowie i walka z nim to priorytet władz miasta. Wydzielane są kolejne pieniądze z budżetu rezerwowego (obecnie 40 mln hrywien). Kolejne środki będą wiązały się z większymi cięciami budżetowymi w innych sferach, ale miasto jest na to przygotowane.

    Aktualizacja 12.03.2020

    Pojawiła się lista przejść granicznych z Ukrainą, które mają być zamknięte dzisiaj o godzinie 22:

    • Rawa Ruska- Werchrata
    • Rawa Ruska – Hrebenne
    • Szehyni-Medyka
    • Chyriw-Krościenko
    • Łydyn, Izow, Lwów (punkty kolejowe)
    źródło: zaxid.net

    Aktualizacja 11.03.2020

    W dniu dzisiejszym, podczas spotkania Rady Ministrów podpisano rozporządzenie o wprowadzeniu na terytorium całej Ukrainy stanu kwarantanny.
    Stan ogólnokrajowej kwarantanny będzie obowiązywał przez tygodnie od 12 marca do 3 kwietnia. Za leopolis.news w jej ramach obowiązywać ma m.in.:

    • zakaz zgromadzeń mających ponad 200 osób,
    • zamknięte zostaną placówki oświatowe,
    • zawieszone zostaną połączenia lotnicze z niektórymi państwami (na chwilę obecna nie są one jeszcze wymienione),
    • zamkniętych zostanie większość przejść granicznych – 219, pracować będzie nadal tylko 49.

    Poniżej możecie przeczytać nieco już zdezaktualizowany, ale nadal bardzo dobry tekst o sytuacji na Ukrainie. Można go równie dobrze odnieść do kolejnych epidemii grypy, które nawiedzają ten kraj prawie każdego roku. Zapraszam.

    Jak ma to miejsce w przypadku każdej nadzwyczajnej sytuacji po naszej wschodniej granicy, w przypadku epidemii koronawirusa jest podobnie. Pojawiają się pytania o koronawirus na Ukrainie? Czy we Lwowie jest koronawirus? Czy we Lwowie jest bezpiecznie? Tak jak w przypadku zagrożenia epidemią koronawirusa w Polsce, przede wszystkim zalecam spokój. Po lekturze tekstu Koronawirus na Ukrainie serdecznie zapraszam Was do lektury tekstu Koronaświrus, czyli jak się dać zwariować. Przejdźmy jednak do Ukrainy i Lwowa.

    Koronawirus na Ukrainie

    Koronawirus na Ukrainie został już zdiagnozowany przez kilkoma dniami u mieszkańca Czerniowiec. Jest to równocześnie jedyny potwierdzony przypadek zakażenia wirusem w tym kraju. Robione są kolejne testy, w mediach pojawiają informacje o podejrzeniach odnalezienia zakażonych między innymi w Żytomierzu czy Tarnopolu, ale podkreślam: do tej na Ukrainie mamy tylko jeden potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem. Oczywiście liczby te mogą zmienić się w każdej chwili, ale na Ukrainie sytuacja na dzisiaj jest bardzo spokojna. Pominę może lokalne ruchawki oddolne na Zachodzie Ukrainy, które miały miejsce gdy z Chin do kraju wracali ewakuowani Ukraińcy. Ludzie buntowali się wtedy przeciwko umieszczaniu tych osób w szpitalach na dwutygodniową kwarantannę, urządzając pikiety, a nawet blokady dróg. Uznałbym to za formę folkloru lokalnego, który zdecydowanie odbiega od szerokiego obrazu względnego spokoju.

    koronawirus we Lwowie

    Koronawirus we Lwowie

    Jak już wspomniałem, do tej pory nie wykryto koronawirusa u nikogo z mieszkańców Lwowa. We Lwowie, Kijowie, Odessie, podobnie jak na całej Ukrainie, nie widać zresztą dużego napięcia jeżeli chodzi o koronawirusa. Jeżeli natomiast występuje, z całą pewnością nie nabrało ono jeszcze takiego wymiaru jak w Europie Zachodniej. Wszystkie restauracje są otwarte, a wydarzenia odbywają się zgodnie z harmonogramem. Lwów w przypadku walki z grypą ma zresztą spore „doświadczenie”. W Polsce nie mówi się o tym za wiele, ale Lwów i obwód lwowski prawie co roku nawiedza epidemia grypy, która zbiera żniwo również w ofiarach śmiertelnych. Dlatego nikt tutaj nie szaleje ponad miarę. Nie zrzucałbym również tego spokoju na karb braku środków, jak zrobią to zaraz niektórzy z Was. To po prostu raczej trzeźwy pogląd sytuacji, którego niektórym dzisiaj nieco brakuje.

    Czy jechać do Lwowa?

    Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Osobiście uważam, że jakbym miał dzisiaj planować wyjazd do Lwowa, to pewnie bym się wstrzymał i przeniósł go na termin późniejszy. Jeżeli natomiast miałbym już opłacony przejazd i pobyt we Lwowie, to zapewne bym pojechał bez większego strachu.