Dwudziestolecie międzywojenne jest tematem coraz bardziej odkrywanym przez polskich pisarzy. Bogata historia, kultura i przede wszystkim niezwykłe postaci, które żyły w tym okresie sprawiają z kolei, że tematów nie zabraknie nikomu na najbliższe kilkadziesiąt lat. Okres dwudziestolecia międzywojennego jako tło swojej historii wybrał również Krzysztof Goluch, pisząc wielotomową sagę W tajnej służbie II Rzeczypospolitej.

Nieznana historia polskiej niepodległości

Pierwszy tom serii to równocześnie pierwszy rok tworzenia się niepodległej Polski, czyli trwające powstanie wielkopolskie, widmo nadciągającej nawałnicy bolszewickiej i wielka niepewność, czy wolna Polska została nam dana na dłużej. W wir tych wydarzeń zostaje wciągnięty główny bohater książki, Wiktor Adamczewski, który dołącza do dopiero tworzącego się polskiego wywiadu. Pracy jest aż nadto, a widmo niemieckiej próby odzyskania ziem wschodnich sprawia, że należy obawiać się również o trwałość zwycięstwa wielkopolskiego zrywu.

To jednak nie wszystko! Bohaterami książki Krzysztofa Golucha są również Roman Dmowski, Józef Piłsudski i Ignacy Paderewski, dzięki którym gościmy na wersalskich salonach, gdzie kształtuje się przyszła Polska, jak również jesteśmy w Warszawie i towarzyszymy dyskusjom na temat zbliżającego się konfliktowi z sowiecką Rosją. I teraz prawdziwy smaczek, który mnie osobiście wprowadził w prawdziwy stan ekstazy. Bolesław Wieniawa-Długoszowski! Jednym z bohaterów jest również pierwszy ułan II Rzeczypospolitej, którego życie mogło by być tematem na kilkadziesiąt książek i który był prawdziwym celebrytą międzywojennej Polski. Osobiście jestem wielkim fanem tej postaci i podejście pisarza do Wieniawy było dla mnie miodem na serce. Dziękuję, tak po prostu.

Dwudziestolecie międzywojenne na wyciągnięcie ręki

Dzięki Krzysztofowi Goluchowi dostajemy możliwość prawdziwego obcowania z dwudziestoleciem międzywojennym. Akcja jest dynamiczna i nie podwala oderwać się od książki. Nie brakuje tutaj dyplomatycznych rozgrywek i szpiegowskich intryg, a także sytuacji, które rozwiązywane są najprostszymi metodami. Jeżeli chcecie poznać kulisy tworzenia się zrębów Niepodległej, to ciężko obecnie znaleźć lepszą pozycję, którą przedstawiła by je w tak niezwykły sposób. Krzysztof Goluch wprowadza nas w dwudziestolecie międzywojenne na wielu poziomach, nadal pozostawiając niedosyt, które mam nadzieję wypełnią kolejne tomy sagi.

Podziękowania za udostępnienie książki dla Wydawnictwa Novae Res