Seria Ostatnie lata autorstwa Sławomira Kopra i Tomasza Stańczyka stała się już od pewnego czasu absolutnym hitem wśród wszystkich, którzy w sercu mają Kresy i nieustannie szukają o nich śladów-wspomnień. Książkami z tej serii, które mogę polecić są również bez watpienia Ostatnie lata polskiego Lwowa – Sławomir Koper, Tomasz Stańczyk i Ostatnie lata polskich Kresów, których recenzje możecie znaleźć klikając w linki. A teraz przejdźmy do pozycji najnowszej.

Najdalsze Kresy. Ostatnie polskie lata Sławomir Koper i Tomasz Stańczyk

Przedwojenne polskie Kresy to nie tylko Lwów i Wilno. Polaków nie brakowało we wszystkich miastach ówczesnego imperium rosyjskiego.

Dzięki autorom odwiedzamy duże ośrodki miejskie jak Kijów, Odessa i Mińsk, ale również Tymoszówkę, gdzie odwiedzamy Karola Szymanowskiego. Sprawdzamy, jak ścieżki losu poprowadziły Mikołaja Czurlanisa do stania się jednym z najwybitniejszych litewskich artystów, Mikalojusem Konstantinasem Čiurlionisem.

Podczas kolejnych rozdziałów śledzimy losy najwybitniejszych polskich artystów jak np. Tamary Łempickiej, Juliusza Osterwy, Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro czy Jarosława Iwaszkiewicza, których losy związane były dalekimi Kresami.

W książce Najdalsze Kresy. Ostatnie polskie lata widzimy upadek tamtego świata. Świata szlachty i dworków, świata olbrzymich majątków ziemskich i polskich wysp pośrodku lokalnej ludności. Widzimy koniec okrutny, okupiony niezmierzoną krwią i cierpieniem, tak jak śmierć księcia Romana Sanguszki. Należy jednak o tym pamiętać i nigdy nie dać tej pamięci zaginąć!

Epopeja polskiego wojska na Kresach

W książce wiele rozdziałów zostało poświęconych, formującym się na Kresach, polskim oddziałom zbrojnym. Towarzyszymy skomplikowanej historii I i III Korpusu Polskiego, a także działaniom Polskiej Organizacji Wojskowej na Białorusi, a także niezwykle tragicznej historii kijowskiej POW. Bój po Rarańczą i bitwa pod Kaniowem to wydarzenia, które z kolei na stałe wpisały się w historię II Brygady Legionów.

Epopeja oddziału majora Jaworskiego potrafi wprowadzić w zachwyt wszystkich fanów sienkiewiczowskiego Kmicica. Czytając te historie, człowiek dziwi się, że te wszystkie wydarzenia miały miejsce zaledwie sto lat temu! Tacy niesamowicie ludzie naprawdę istnieli. Jak mówi żurawiejka:

Kto obronił chłopów, panów, Dziewiętnasty Pułk Ułanów.

Łzy będą cisnąć się do oczu na wspomnienie bestialskiej maskary, która w Niemirowie spotkała siódmy pułk ułanów. Śmierć naszych żołnierzy zasługuje na wieczną pamięć!

Najdalsze Kresy. Ostatnie polskie lata – smutny koniec

Polską historię na dalekim Kresach kończy Rozkaz 00485, będący początkiem operacji polskiej. W jej efekcie, przez 14 miesięcy, poprzez strzał w tył głowy i wywózki, zginęło około 140-170 tysięcy Polaków. Zamordowano zaangażowanych patriotów, ale również wszystkich, którzy mieli coś wspólnego z polskością. Książka Najdalsze Kresy. Ostatnie polskie lata to historia smutna, która jednak nie może zostać zapomniana!

KUP KSIĄŻKĘ

Za możliwość recenzji książki dziękuję Wydawnictwu Fronda


Równocześnie zapraszam do zapoznania się, z ciągle powiększającymi się, listami książek opowiadających o dwudziestoleciu międzywojennym i międzywojennym Lwowie:

  • książek o dwudziestoleciu międzywojennym
  • książek o Lwowie