Gdzie zrobić zakupy we Lwowie? Gdzie kupić pamiątki we Lwowie? Pytania, które padają często, a odpowiedź nie należy do najprostszych. Oprócz klasycznego odsyłania do konkretnych sklepów, czy kramów, istnieje również druga opcja, czyli wybranie się na Pchli Targ. Każdy pchli Targ we Lwowie jest miejscem szczególnym, które warto odwiedzić chociażby po to, by móc powiedzieć, że naprawdę było się w tym mieście. Najbardziej znane są dwa Pchle Targi. Jeden, nazywany Targiem bukinistów, położony przy ulicy Podwale (za wieżą Korniakta) oraz drugi – Wernisaż – położony tuż przy Rynku (przy Placu Wiczewa).

Targ Bukinistów przy ulicy Podwale

Pchli targ we Lwowie. Targ bukinistów
Pchli targ we Lwowie. Targ bukinistów przy ulicy Podwale

Pchli Targ pod pomnikiem Fedorowa przy ulicy Podwale jest jednym z moich ulubionych miejsc zakupowych. Trzeba jednak przyznać, że ceny z roku na rok są niestety coraz wyższe, a interesujących przedmiotów jakby coraz mniej. Nadal dostaniemy tutaj książki, gazety, płyty winylowe, odznaki wojskowe, ale by znaleźć coś naprawdę interesującego trzeba się nieco postarać, popytać, odczekać. Warto również uważać na to co i od kogo kupujemy, bo chytrych bab i chłopów nie brakuje.

Na co warto uważać?

Wydaje się, że nowi gospodarze miasta opróżnili już piwnice i poddasza kamienic dawnych właścicieli. Kiedy już sprzedano więc większość oryginalnych gazet i pamiątek, mnożą się ostatnim czasem podróbki sprzedawane oczywiście w cenie oryginału. Niewprawne oko nie rozpozna podróbki, a sprzedający, co oczywiste, raczej się tą wiedzą nie podzielą. Dlatego ostrożnie. Podróbki to pierwsza z rzeczy, na którą należy uważać.

Drugą jest cena. Przedwojenna polska gazeta może kosztować dzisiaj już nawet około 30 zł. Dlatego przed zakupem czegokolwiek naprawdę warto sprawdzić, czy taniej nie kupimy jej chociażby na allegro. Niestety czasy prosperity, kiedy można było wyjechać ze Lwowa bogatszy o kilka numerów Ikaca odchodzą w niepamięć. Kiedy sprzedający słyszą język polski cena staje się sztywniejsza, a przypadki targowania się przyniosą raczej średni skutek. Chociaż próbować zawsze warto.

Pchli Targ „Wernisaż”

Pchli Targ „Wersnisaż” ze względu na swoje położenie-zaraz koło Rynku, jest oblegany przez turystów. Ma to swoje przełożenie zarówno na nieziemski tłok, jak również na ceny, które z roku na rok idą w górę. To chyba jest już jednak cecha symptomatyczna dla Lwowa. Co tutaj kupimy? W zasadzie wszystko. Magnesy, chusty, biżuterię, obrazy, ukraińskie koszule ludowe – wyszywanki, czy papier toaletowy z wizerunkiem Putina. Trafić można tutaj również na perełki w postaci odznak wojskowych, czy innych staroci. W przypadku zakupów na Wernisażu również warto uważać, by nie dać się nabrać. Wiele mówi się w ostatnim czasie chociażby o przedwojennych kaflach bieżącej, chińskiej produkcji.

—————————————————-

Wszystkie odpowiedzi na temat wyjazdu do Lwowa znajdziecie w tekście ➧ Wyjazd do Lwowa – Lwowskie Q&A

—————————————————-

Pchli Targ we Lwowie nadal jest miejscem, gdzie nadal można znaleźć wyjątkowe przedmioty zarówno do uzupełniania swojej kolekcji, jak również jako prezenty dla znajomych i rodziny. Klimat tych miejsc będzie natomiast pamiątką, za którą nie będziemy musieli zapłacić.

jak wynająć mieszkanie z airbnb