Pewnych rzeczy trudno się nauczyć. Wielu ma na początku problemy z chodzeniem. Raczkują, ślinią się, by wreszcie jakimś cudem stanąć na krzywych nogach i ruszyć przed siebie. Za kilka lat mierzą się z mówieniem, czytaniem, pisaniem, liczeniem. Nieustanna walka, choć dzisiaj o wiele łatwiejsza: dysleksja, dysgrafia czy dyskalkulia rozwiązały jednak kilka kwestii.

Mijają lata i człowiek pokonuje kolejne bariery, nawet te, wydawałoby się, nieprzekraczalne. Niektórzy mnożą wolno do stu, innym udaje się z kolei opanować alfabet. Zdarza się, że problemem nadal jest napisanie własnego imienia (Józef, kurwa, Józef), ale postęp jest niezaprzeczalny.

Z pewnych rzeczy wyrosnąć się jednak nie da. Czytając opublikowany niedawno raport o hasłach, których najczęściej używają internauci opadła mi ręka, szczęka, głowa i noga. Kolejność dowolna.

skitch

Jak żyć gdy hasłem numer jeden jest nieustannie 123456, o włos wyprzedzając jedynie hasło: hasło. Trzecie i czwarte miejsce to już wariacje na temat zwycięzcy. Widzimy w nich niezwykłą wyobraźnię twórców, dążących do perfekcji, zmieniając długość, a przez co zapewne w ich mniemaniu stopień komplikacji hasła.

Miejsce szóste to bezapelacyjny triumf inwencji twórcy natchnionego. Sześć liter, które odcisnęły piętno na całym wirtualnym świecie nie może pozostać zapominane. O chwała Wam dzielni Internauci za podtrzymywanie tej tradycji. Chwała i nieprzemijająca gloria.

Miejsce siódme to już prawdziwe szaleństwo. Liczymy płynnie prawie do dziesięciu i zmieniamy świat. Sza-leń-stwo.

No i czas na moje ulubione. Każdy kocha swoje pasje. Ktoś lubi baseball, ktoś football, a ktoś smoki (?) i chce się tym podzielić. Gdzie więc się nim dzielić jak w swoim haśle. To chyba jasne nie?

Pod koniec pierwszej dziesiątki załapała się kolejna opcja cyfrowa. Temat szyfrów ostatnio wrócił do mody, m.in. dzięki przekłamanemu filmowi ze Smokiem w roli głównej (przypadek?), więc możemy się jedynie spodziewać, że rok 2015 będzie rokiem prawdziwych koderów. Nieodkrytym polem do popisu pozostają nadal wariacje cyfrowe idące od końca, a więc dla przykładu: 0987654321, 987654321, 87654321, 7654321. Nowy rok to jednak nowe wyzwania. Oj będzie się działo…

woman-163426_1920