W Polsce, do czego już niestety przywykliśmy – za wyjątkiem kilku produkcji, o których wspomnę – naprawdę trudno o seriale, które oprócz głupawej papki potrafią przekazać widzowi coś więcej niż porcję kryptoinformacji o najbardziej pobudzającej kawie, najlepszym ubezpieczeniu, czy wyjątkowym smarowidle do kanapek. Postanowiłem zatem sięgnąć do historii i zrobić krótką listę seriali historycznych, do obejrzenia których zachęcam. Istnieje miejsce w sieci, które jest rajem dla fana polskich seriali historycznych. Większość pozycji z poniższej listy obejrzeć można na serwisie ➧ Cyfrowa.tvp.pl. Stronę tę polecam wszystkim, którzy chcą przypomnieć sobie prawdziwe złote czasy polskiego kina.

Polskie seriale historyczne

Kolumbowie

Kolumbowie to serial wyjątkowy, który wzrusza i równocześnie zmusza do myślenia.  W pięciu odcinkach zawarta została historia pokolenia kolumbów-młodych żołnierzy AK, powstańców warszawskich, którzy w trudnych czasach dokonywali jeszcze trudniejszych wyborów. Janusz Morgenstern stworzył dzieło epokowe, genialnie oddając emocje targające młodymi ludźmi, ich wahania, wątpliwości, smutki, żale, radości, problemy codzienne przeplatające się z działalnością konspiracyjną. W rolach młodych polskich żołnierzy możemy zobaczyć plejadę polskich gwiazd: Jana Englerta, Marka Perepeczkę, Karola Strasburgera, Jerzego Trelę czy Władysława Kowalskiego. Całość dopełnia wspaniała muzyka Jerzego Matuszkiewicza, wbijająca w siedzenie i dodająca każdej scenie jeszcze większej dozy dramatyzmu. Pomimo pewnym „niedociągnięć ideologicznych”, serial bardzo dokładnie oddaje obraz sytuacji powstańców, zmuszonych do heroicznej walki, gdzie przeciwko nacierającym czołgom, można było wystawić tylko butelki z benzyną i własną odwagę.

Pogranicze w ogniu

Pogranicze w ogniu. Polskie seriale historyczne.

Według mnie jeden z najlepszych i zarazem najbardziej niedocenionych polskich seriali. A przecież mamy tu wszystko czego potrzebuje każdy widz. Zacznijmy od samej fabuły, której główna oś wydarzeń – międzywojenna walka polskiego i niemieckiego wywiadu – dziwnym trafem nie została już chyba nigdy wykorzystana w polskim kinie. W rolę bohaterów stojących po dwóch stronach barykady wcielili się Cezary Pazura (kpt. Cezary Adamski ) i Olaf Lubaszenko (mjr Franz Relke). Przyjaciele z dzieciństwa przez 24 odcinki toczą między sobą pojedynek, w którym nie ma miejsca na chwile zwątpienia, a stawka o którą gra się toczy jest najwyższa. W odcinkach przewijają się prawdziwe postaci historyczne, wydarzenia, epizody, o których powinno się uczyć w szkole, a które dzisiaj są znane jedynie specjalistom. To nie tylko kawał dobrego kina sensacyjnego, ale również dobra lekcja historii dla młodszego i starszego widza.

Serial obejrzycie tutaj ➧ Pogranicze w ogniu.

Czarne chmury

Chyba najczęściej emitowany i znany serial w prezentowanym tu krótkim zestawieniu. Produkcja z gatunku płaszcza i szpady w najlepszym wydaniu. Obawiam się jednak, że przez wielu traktowana niepoważnie, a Czarne chmury to serial, który o współczesności mówi dzisiaj więcej niż niejedno wydanie wiadomości.

Przyłbice i kaptury

Serial sięga do najdalszej historii, a dokładnie okresu poprzedzającego bitwę grunwaldzką. Walka polskiego i krzyżackiego wywiadu: intrygi, pojedynki, pościgi, duża porcja historii, wśród której nie zabraknie również porad w iście średniowiecznym stylu.

Serial obejrzycie tutaj ➧ Przyłbice i kaptury.

Blisko, coraz bliżej

Serial ten można nazwać najkrócej patriotyczną sagą śląską. Akcja toczy się w latach 1863 – 1945 i przedstawia losy rodziny Pasterników, żyjących na granicy trzech zaborów. Opowieść to portret ludzi tamtego regionu i czasu, walczących każdego dnia z pruską władzą zarówno na poziomie ekonomicznym jak kulturalnym. Lekcja z przeszłości dla teraźniejszości.

Polskie Drogi

Chyba jeden z największych klasyków polskich seriali historycznych. Przygody Władysława Niwińskiego (Karola Strasburgera) i jego podkomendnego, a następnie przyjaciela Leona Kurasia (Kazimierza Kaczora) to zarazem portret społeczeństwa wojennej Polski. Akcja, która toczy się od 14 dnia wojny do 1943 roku jest podróżą przez gorycz porażki, pierwsze dni okupacji, wywózki, zakładanie obozów koncentracyjnych, pacyfikacje polskich wsi Zamojszczyzny.

Serial obejrzycie tutaj ➧ Polskie drogi.

Trzecia granica

Adam Bahdaj to nie tylko autor wielu książek  dla dzieci i młodzieży, ale również twórca kilku scenariuszy serialowych. Był on także jednym z kurierów tatrzańskich, którym poświęcił swoją książkę (dedykując bezpośrednio sławnemu kurierowi tatrzańskiemu, Józefowi Krzeptowskiemu), na kanwie której nakręcono serial.

Gazda z diabelnej

Ziemie odzyskane zaraz po II Wojnie Światowej. Krótki, sześcioodcinkowy serial pokazuje życie ludzi, którzy chcą wrócić do normalnego życia po wojennej tragedii. Ich zmagania, walka o przetrwanie, godny codzienny byt to historia, o której dzisiaj mówi się niewiele, a o której nie możemy zapomnieć.

Serial obejrzycie tutaj ➧ Gazda z diabelnej.

Sekret Enigmy

Historia cichych bohaterów II Wojny Światowej, o których im bardziej zachodnia historiografia chce zapomnieć, tym bardziej my musimy pamiętać. Marian Rejewski, Henryk Zygalski oraz Jerzy Różycki to nie tylko bohaterowie serialowi, ale również ludzie z krwi i kości, którzy dzięki swojemu intelektowi i ciężkiej pracy uratowali życie wielu milionów ludzi. Pamiętajmy, Marian Rejewski, Henryk Zygalski, Jerzy Różycki.

Znak Orła

Serial z końca lat siedemdziesiątych. Panowanie Władysława Łokietka jeszcze nigdy nie było tak ciekawe :). Krzyżacy kontra odradzające się państwo polskie. Spiski, walki wywiadów, średniowieczna historia from zero to hero głównego bohatera na naszej polskiej, słowiańskiej ziemi. Stary ale jary kawał dobrego kina.

Czas honoru – serial historyczny

Serial, który zebrał chyba wszystkie możliwe pochwały. Po latach posuchy wprowadził nową jakość w polskich produkcjach historycznych. Widać tutaj rozmach i chociaż czasami budżet jednak nie nadąża za oczekiwani twórców, to jednak wszystko ratują dobrze oddane realia, bardzo dobra gra aktorska, a przede wszystkich historia. Akcja poprowadzono jest wartko i z niecierpliwością czeka się na kolejny odcinek. Pozycja, którą koniecznie musicie zobaczyć!

Polskie seriale historyczne - Czas honoru

1920. Wojna i miłość

Świeżo odzyskana niepodległość Polski jest zagrożona. W jej obronie, jak miliony innych dzielnych ludzi, pomoże również trójka głównych bohaterów. Każdy walczył w armii innego zaborcy, ale wszystkich łączy miłość do Ojczyzny, brawura i bohaterstwo. Ta mieszanka jest widoczna w wartkiej fabule, która przeprowadza nas przez pierwsze lata wolności i walki z bolszewicką Rosją.

Seriale historyczne polskie

Polskie seriale historyczne

Listę tę można jeszcze zdecydowanie wydłużyć. Wybór polskich seriali historycznych jest naprawdę szeroki, a tych dobrych pozycji cały czas przybywa. O kolejnych serialach historycznych niedługo również napiszę.