Od dłuższego czasu nie oglądam już programów politycznych w takiej formule, gdy ścierają się ze sobą bezpośrednio dwa punkty widzenia. Kilka lat temu temu doszedłem do wniosku, że i tak nic z tego bełkotu nie zrozumiem i że lepiej słuchać oddzielnie jednej i drugiej strony, a później wyciągać z tego jakieś sensowne wnioski. Zdecydowanie więcej się z tego wynosi, a i jest to zdrowsze dla psychiki. Wszystko się sprawdzało. Było to jednak dawno, zdecydowanie zbyt dawno i zapomniałem, wszystko zapomniałem. Obejrzałem więc debatę.

Debata z francuskiego oznacza rozmowę, dyskusję. W dyskusji zaś chodzi podobno przede wszystkim o jakąś wymianę poglądów. Ty pytasz, ja odpowiadam, ty mówisz, ja mówię, mniej więcej z sensem, do rzeczy, trzymamy się tematu, każdy wie, że kiedy mówimy o książce, ty nie zapytasz mnie o pogłowie bydła rogatego, że kiedy ja zapytam czy idziemy na wódkę, ty nie będziesz roztkliwiał się nad pięknem architektury secesyjnej. Podobno, w założeniu.

Obejrzałem więc tę debatę, a że pod ręką nie miałem akurat schłodzone pół litra dobrej whisky to trochę mną trzęsło. I wtedy to do głowy przyszła mi myśl idealna. A jakby to tak nimi faktycznie zatrząść? Podpiąć jakieś diodki, kilka kabelków, wzmacniacze, czy co tam jeszcze się przyda i puścić tę radosną maszynerię w ruch. I niby tak jak dawniej: zadajemy pytania i czekamy na odpowiedź. Niby tak jak dawniej, tyle, że z jednym małym wyjątkiem. Spokojnie, wszystko jest pod kontrolą, może nie do końca to humanitarnie, ale chyba nic mądrzejszego dotąd nie wymyślono.

Jak mniej więcej wyglądałoby takie starcie?

– Pani premier, jak ocenia Pani obecną politykę międzynarodową

– Jeżeli chodzi o politykę międzynarodową to wybudowaliśmy dużo autos [bzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz] trad [bzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz]

– Pani prezes, czy nie jest Pani wstyd za ostatnie słowa prezesa Kaczyńskiego?

– Przez osiem lat rządów Platformy [bzzzzzzzzzzzzzz] nic się nie uda [bzzzzzzzzzzzzzzzz]ło [bzzzzzzzzzzzzzz]

– Pani premier, jak oceniałaby Pani ostatnie lata rządów PO

– Za rządów Pi[bzzzzzzzzzzzzzzz]S było go{bzzzzzzzzzz]rzej.

– Pani prezes, a jak według Pani wygląda sytuacja wewnętrzna kraju?

– Tak więc zacznę od najważniejszego tematu czyli droż[bzzzzzzzzzzzzz]dżówek.

W tym przypadku rzeczywiście trafiłby do mnie najbardziej popularny tweet, że debatę wygrali Petru, Korwin, Nowacka i Kukiz bo w ogóle nie brali w niej udziału.