W haśle Wrocław – miasto spotkań kryje się naprawdę więcej niż by się zdawało. Wrocław jest przepięknym miastem, a atrakcje we Wrocławiu zachęcają by je odwiedzić, by się z nimi spotkać, najlepiej w towarzystwie przyjaciół i znajomych. Miejsc do zobaczenia we Wrocławiu są setki, ale sprawdźmy chociaż część z nich. Można z nich spokojnie ułożyć plan na udany weekend we Wrocławiu. Z tego co zaobserwowałem Wrocław cały czas się zmienia, dlatego atrakcje we Wrocławiu, oprócz zabytków historycznych stale się zmieniają, a na mapie miasta wciąż pojawiają się nowe miejsca, które trafiają na listę kolejnych miejsc do zobaczenia we Wrocławiu.
Jeżeli w tym roku wybieracie się na wakacje lub wyjazd po Polsce to koniecznie sprawdźcie teksty zebrane dla Was w kategorii ➧ Gdzie warto pojechać w Polsce.
Wrocław atrakcje
Wszystkie wspomniane w tekście atrakcje we Wrocławiu znajdziecie na mapie umieszczonej poniżej.
Rynek i stare miasto
Nie skłamię jeżeli powiem, że wrocławski rynek należy do jednych z najpiękniejszych w Europie. Pierwsze wrażenie robi już sam Ratusz, który jest najstarszym, a także największym Ratuszem w Polsce. Przy wrocławskim rynku znajdziemy dokładnie sześćdziesiąt odrestaurowanych kamieniczek, obok których nie można przejść obojętnie, ale szczególną uwagę warto zwrócić uwagę na Kamienicę Jaś i Małgosia, których specyficzny wygląd wynika stąd, że w średniowieczu stanowiły wejście do ówczesnego cmentarza. Po drugiej stronie Rynku znajduje się natomiast pomnik Aleksandra Fredry, który trafił tutaj po wojnie ze Lwowa. Zwraca uwagę rozmach budynków, ich wysokość, która jest tutaj zdecydowanie wyższa niż chociażby w Krakowie. Robi wrażenie ilość małych przejść, uliczek, zaułków, w których można się zagubić i długo nie wychodzić, rozglądając się dookoła. To są prawdziwe ulotne atrakcje Wrocławia, które tworzą niesamowity klimat tego miasta.
Tuż obok Rynku znajduje się Plac Solny. Na Placu Solnym oprócz pięknych kamienic, przez dwadzieścia cztery godziny będziecie mogli kupić kwiaty swojej drugiej połówce. Dobrze o tym pamiętać również podczas wyjazdu!
Warto również przejść się, odchodząca od Rynku, ulicą Więzienną, gdzie kawiarniane stoliki wręcz witają się z nami, a kamieniczki całkowicie nie przypominają tych, które znamy z ulic wielkich polskich miast. Znajdziecie tutaj również średniowieczne więzienie, które możecie odwiedzić i zapoznać się z tradycyjnymi metodami wydobywania informacji. Przy okazji odwiedzenia tej atrakcji Wrocławia możecie tutaj wypić dobrą kawę.
Lepszy widok na wrocławski Rynek zapewni Wam natomiast wejście na wieżę Bazyliki św. Elżbiety. Wszystkie atrakcje Wrocławia widoczne jak na dłoni. Warto pokonać te kilkaset stopni, bo panorama Wrocławia widoczna stąd naprawdę robi wrażenie!
Wrocław atrakcje – Wyspy Wrocławia
Odra we Wrocławiu rozlewa się wprost fantastycznie, tworząc niesamowite wyspy, na których możemy nieco odsapnąć od miejskiego ruchu. Wszyscy z pewnością słyszeli o Wyspie Słodowej– imprezowej miejscówce miasta, która żyje nocą, czasami nawet chyba zbyt dobrze. Znajduje się tutaj ukwiecona restauracja z niesamowitym widokiem na miasto. Koniecznie musicie tutaj wpaść! Na wyspie Daliowej z kolei odnaleźć możecie instalację metalową, która w słoneczne dni przekształca się w niesamowity instaspot, z którego nie wyjdziecie bez kilkudziesięciu zdjęć w telefonie. Prawdziwą przyjemność sprawia przemierzanie mostów i delektowanie się klimatem tych miejsc, które dodają miastu niesamowitego uroku.
Klimatu wyspom nadają przystanie prywatnych łódek, które pozwalają poczuć się trochę jak nad morzem. Chętni mogą się wybrać w rejs po rzece, albo po prostu przysiąść na barce i delektować się piwem z widokiem na rzekę i piękną panoramę miasta.
Jeżeli szukacie idealnego miejsca na nocleg, możecie skorzystać z opcji wynajęcia mieszkania przez Airbnb. Jeżeli dodatkowo zarejestrujecie się na portalu przez poniższy link, zgarniecie 100 zł na pierwszy nocleg!
Ostrów tumski
Ostrów tumski, jak sama nazwa wskazuje, był kiedyś kolejną wrocławską wyspą. Dzisiaj znajdują się tutaj najważniejsze zabytki architektury sakralnej, które koniecznie musicie odwiedzić. Katedra Jana Chrzciciela, Kościół św. Idziego, Kolegiata pw Świętego Krzyża i Świętego Bartłomieja, Kościół Rzymskokatolicki pw św. Piotra i Pawła. Nie zapomnijmy też o niezwykle klimatycznej bramie Kluskowej. Tutaj rodziła się Polska! Na Ostrowie tumskim nie brakuje magicznych zakamarków, które musicie uchwycić podczas spacerów! Wystarczy zagubić się wśród wąskich uliczek i oddychać klimatem tego niesamowitego miejsca.
Ogród botaniczny we Wrocławiu
Po zwiedzeniu Ostrowa tumskiego, kolejnym punkt naszej wycieczki powinien stanowić Ogród botaniczny. Wejście do ogrodu botanicznego kosztuje kilkanaście złotych, ale, uwierzcie mi, będą to dobrze wydane pieniądze. Przepadliśmy tutaj na kilka dobrych godzin, a nadal mamy duży niedosyt. Przestrzeń jest bardzo dobrze zaprojektowana i zadbana, tak więc wielbiciele spacerów na łonie przyrody będą zachwyceni.
Wrocław atrakcje – Galeria neonów
Chyba najlepszy wrocławski instaspot. Miejsce, które koniecznie musicie odwiedzić wieczorem, ale jeżeli przyjdziecie o wcześniejszej godzinie, to nie zawsze wszystkie neony muszą być rozświetlone. W niczym to jednak nie przeszkadza. Chwyćcie za piwo, czy inny trunek w jednym z barów i czekajcie spokojnie na neonowe olśnienie. Ono przyjdzie, a jak już przyjdzie, to świat zrobi się kolorowy. Atrakcje Wrocławia są wyjątkowe, ale tę naprawdę warto odwiedzić, tym bardziej, że mieści ona w ścisłym centrum gdzie wieczorem nie może nas przecież zabraknąć!
Wrocław atrakcje – Hala stulecia
Hala stulecia, wybudowana w latach 1911-1913, dominuje nad Parkiem Szczytnickim i do dzisiaj jest miejscem, gdzie odbywają się największe wydarzenia kulturalne. Wnętrze hali robi niesamowite wrażenie i wszyscy spragnieni architektonicznych przeżyć koniecznie powinni ją odwiedzić. Kolejne atrakcje Wrocławia czekają na nas już tuż obok. Jest to Pawilon czterech kopuł i Iglica. Zdjęcie z Iglicą to absolutny must have jeżeli chodzi o zdjęcia z Wrocławia. Koniecznie musicie odwiedzić również znajdujący się tuż obok Pawilon Czterech Kopuł, w którym od 2016 roku mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej. Całość tego kompleksu robi naprawdę duże wrażenie dominując nad okolicą i tworząc specyficzny, ale w pozytywnym wymiarze, klimat..
Ogród japoński – Wrocław atrakcje
Ogród japoński to kolejne wyjątkowe miejsce we Wrocławiu. Możemy tu chociaż na chwilę, spacerując a cieniu azjatyckich drzew i słuchając szmeru wody, udać się na małą wewnętrzną emigrację. Urokliwych miejsc tutaj nie brakuje, a spacer ogrodem japońskim zajmie nam około półtorej godziny. Będzie to jednak naprawdę dobrze zagospodarowany czas. Za wejściówkę zapłacimy 10 złotych. Ogród został oddany do użytku w 1913 i powstał w ramach Wystawy Stulecia, której zawdzięczamy również zbudowanie Hali stulecia. W 1995 roku, dzięki wsparciu ambasady Japonii, nastąpiło odnowienie miejsca. Kolejna renowacja miała natomiast miejsce po powodzi stulecia, kiedy ogród japoński we Wrocławiu przez trzy tygodnie znajdował się pod powierzchnią wody. Poziom wody z tamtego okresu zaznaczono na moście, gdzie z pewnością zatrzymacie się na małą sesję zdjęciową.
Pergola i fontanna multimedialna
Spacer Wrocławska Pergolą i obejrzenie iluminacji wodnej powinny się wpisać w plany nawet krótkiego, weekendowego wyjazdu do Wrocławia. Jest tutaj naprawdę zjawiskowo. Pergola to elipsa o długości ponad 600 metrów i spacer nią to nie tylko okazja do zrobienia naprawdę dobrych fotek, ale również do odpoczynku we wspaniałych okolicznościach przyrody, które dają tereny przylegającego Parku Szczytnickiego. Park Szczytnicki jest zielonym punktem miasta, które również warto obejrzeć jeżeli tylko pozwoli nam napięty plan podróży. Po krótkim obcowaniu z tym miastem odnoszę wrażenie, że Wrocław tonie wręcz w zieleni, co niezwykle uspokaja i nadaje miastu niesamowitego uroku.
Wrocław atrakcje – Panorama Racławicka
Miejsce, które powinien odwiedzić każdy, który odwiedza Wrocław. Lista Atrakcje Wrocławia bez Panoramy Racławickiej nie istnieje. Panorama Racławicka to również kolejny z zabytków, który trafił do Wrocławia ze Lwowa. Dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka zachwyca do dzisiaj i powtórzę, po prostu musicie odwiedzić to miejsce.
Bulwar Xawerego Dunikowskiego
Spacer bulwarem warto zacząć od Bastionu Ceglarskiego idąc w stronę Mostu Piaskowego. Widok z Bastionu na Ostrów Tumski jest zdecydowanie warty polecenia a sam bulwar zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Mieszkając w Krakowie, zazdroszczę wrocławianom tego, w jaki sposób wykorzystano tutaj potencjał bulwarów. Wieńczący nasz spacer Most Piaskowy jest miejscem gdzie koniecznie musimy ustrzelić sobie zdjęcie, by potem ruszyć dalej na zwiedzanie Wyspy Piaskowej.
Dzielnica czterech wyznań
Dzielnica czterech wyznań to znajdujący się w centrum Starego miasta kwartał ulic zamykany przez świątynię prawosławną – sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, kościół katolicki – kościół św. Antoniego z Padwy, kościół ewangelicki – kościół Opatrzności Bożej i synagogę pod Białym Bocianem. Nie brakuje tutaj uliczek, w których możemy się zagubić, miejsc, w których możemy usiąść na na krótszą, a zdecydowanie preferowana jest dłuższa chwila. To tutaj możecie przespacerować się jedną z moich ulubionych wrocławskich uliczek, czyli ulicy św. Antoniego. Znajdziecie przy niej wiele miejsc, w których można by przesiedzieć wiele godzin z widokiem na przepiękne budynki. Prawdziwe smaczki to pasaże, które odchodzą od ulicy św. Antoniego gdzie kryją się prawdziwe perełki architektoniczne i gastronomiczne.
Atrakcje Wrocław – Wrocławskie krasnale
Podczas wyjazdu do Wrocławia co rusz będziemy spotykać na swojej drodze wrocławskie krasnale. Ciekawą opcją wydaje się więc weekend z krasnalami, które z pewnością ubarwią nam, i tak już kolorowy, wyjazd do Wrocławia. Wrocławskich krasnali jest na chwilę obecną ponad 600, więc zobaczenie wszystkich może stanowić mały problem, ale próbować można, a nawet trzeba! Figurski krasnali są naprawdę piękne i jedyne pomnik papy wszystkich krasnali, przynajmniej moim zdaniem, nieco straszy. Liczba krasnali stale rośnie, tak więc i atrakcje Wrocławia rosną w siłę.
Inne atrakcje Wrocławia warte obejrzenia
Z pewnością warto zobaczyć we Wrocławiu Pomnik anonimowego przechodnia. Pomnik ten zdobył uznanie na świecie, a magazyn „Arch20” umieścił go nawet wśród 25 najbardziej kreatywnych pomników świata. Tak więc kierujmy się w stronę skrzyżowania ulicy Świdnickiej z Piłsudskiego. Obowiązkowy jest również spacer, wspomnianą już, klimatyczną ulicą Świdnicką, gdzie znajduje się jedno z moich ulubionych restauracji we Wrocławiu tj Dinette. Obowiązkowo musicie tu zjeść śniadanie w postaci gofrów z jajkiem i boczkiem z sosem klonowym. To jest przepyszne!Atrakcje Wrocławia są również nieoczywiste. W galerii na przykład znajdziecie trzonolinowiec. Prawdziwy dziw sztuki architektonicznej obok którego nikt nie przejdzie obojętnie. Wszyscy wielbiciele wodnych tematów powinni odwiedzić Hydropolis. W Hydropolis woda odmieniana jest przez wszystkie przypadki i robione jest to bezbłędnie. Polecam zarówno młodszym jak i starszym turystom. Polecam, tak jak wizytę we wrocławskim zoo, które jest jedną z najbardziej znanych placówek tego typu w Polsce. Na zwiedzanie ZOO możemy spokojnie poświęcić nawet cały dzień.
Przed wizytą we Wrocławiu warto również, dla dodania wyjazdowi klimatu, przeczytać chociażby książki Marka Krajewskiego. A może zwiedzanie Wrocławia śladami Eberharda Mocka? Czemu nie! Tego co zobaczyć we Wrocławiu można by wymieniać długo. Atrakcje we Wrocławiu są na tyle różne, że każdy znajdzie w tym mieście coś dla siebie.
Wrocław atrakcje – podsumowanie
Miejsc, które warto zobaczyć we Wrocławiu jest naprawdę wiele i weekend we Wrocławiu to zdecydowanie zbyt krótko by zobaczyć je wszystkie. Nieustannie trzeba tutaj pędzić przed siebie, bo do zobaczenia jest naprawdę wiele. Wrocław to miasto, którym można się zauroczyć i do którego będę wracał często, bo jest tutaj jeszcze tak wiele miejsc, których nie widziałem i tak wiele rzeczy, które chciałbym powtórzyć.
Atrakcje Wrocławia w skrócie
Rynek i stare miasto, Wyspy Wrocławia, Panorama Racławicka, Ostrów tumski, Wrocławskie krasnale, Dzielnica czterech wyznań, Ogród botaniczny, Hala Stulecia i Pergola, Ogród japoński, Bulwar Xawerego Dunikowskiego.