Czy zamieszkałbyś kiedyś we Lwowie? Pytanie, które często zadają mi znajomi i na które ja od wielu lat staram się znaleźć taką odpowiedź, by być przede wszystkim szczerym przed samym sobą.

Zamieszkać we Lwowie?

Pomimo mojego nieskrywanego, głębokiego uczucia do Lwowa odpowiedź nie może być prosta. Pamiętać musimy, że to nie byłby wypad na dłuższy weekend, ale życie w pełnym wymiarze z wszystkimi jego blaskami i cieniami. Zamykając na klucz swoje, najbardziej nawet odpicowane, mieszkanie, wychodzilibyśmy w inny świat, odbiegający pod wieloma względami od tego, który znamy z Polski. Komunikacja miejsca, służba zdrowia, biurokracja, warunki komunalne, bariery językowe to tylko niektóre z problemów, z którymi należałoby się zmierzyć już na samym początku. A uwierzcie jest tego o wiele więcej. Dlatego wybaczcie niektórzy, szukający w dziury w całym, nie rozłożyłem wszystkiego na czynniki pierwsze, ponieważ planuję to zrobić to w kilku osobnym tekstach.

Służba zdrowia na Ukrainie

Ukraińska służba zdrowia, z tego co pamiętam, nigdy nie była stawiana w czołówce światowej. Z opinii Ukraińców wynika wręcz, że widzą ją bardzo nisko , zdecydowanie niżej niż my w Polsce widzimy naszą. Nasz lockdown miał przede wszystkim dać naszym medykom czas na przygotowanie się do walki z koronawirusem. Jeżeli my drżeliśmy ze strachu, to Ukraińcy musieli chyba wymiotować. Wcale się im zresztą nie dziwię widząc chociażby poniższy filmk

Film nakręcony przez ukraińską telewizję Program Pierwszy pochodzi z pralni szpitalnej w miejscowości Chust w obwodzie zakarpackim. Oczywiście nie można uznać tego za ukraiński standard, ale to, że taki warunki dotrwały do dzisiejszych czasów nie wystawia ukraińskiej służbie zdrowia dobrego świadectwa.

W żaden sposób nie podważam umiejętności ukraińskich medyków i ich oddania (chociaż zasłyszane historie łapówkarskie przypominają te z naszych „wesołych” lat dziewięćdziesiątych). Czy chciałbym więc oddawać zdrowie swoje i swojej rodziny w te ręce? Miałbym duże powody do wątpliwości. Ni byłby to może powód decydujący, ale to właśnie chyba nad nim zatrzymałbym się najdłużej.

Mieszkanie we Lwowie

O kupnie mieszkania we Lwowie pisałem już w tekście ➧ Ile kosztuje mieszkanie we Lwowie. Od publikacji tekstu pojawiło się wiele komentarzy z obawami i wątpliwościami. Pominę może te mówiące, że wcześniej czy później i tak nas stamtąd na widłach wynieśli. Takie komentarze, podobnie jak ich autorzy, zamykają jakąkolwiek dyskusję. Trzeba jednak pochylić się nad wątpliwościami na temat ogólnego stanu lwowskich kamienic. „Bo co z tego, że kupię sobie piękne mieszkanie, wyremontuję je, jak nagle mogą puścić niewymieniane dotąd przedwojenne rury i wszystkie oszczędności życia dosłownie zostaną utopione. Pomijam już nawet fakt, że podobna sytuacja równie dobrze mogłaby się zdarzyć w każdym innym kraju. Nie każda przedwojenna krakowska kamienica została doprowadzona do stanu idealnego. Wystarcz się czasami chwilę rozejrzeć. Przed kupnem mieszkania obowiązkowo należy skorzystać z usług zaufanego architekta, który sprawdzi plany, mury, instalacje etc. i wyda końcową opinię. Decyzja: czy wchodzić bądź nie w tę inwestycję, zależy już wyłącznie od Ciebie.

Znajomość języka ukraińskiego

Życie we Lwowie to nie tylko obiady w Atlasie i kawa z widokiem na Wysoki Zamek. Codzienność we Lwowie to konieczność obcowania z innymi lwowianami , którzy, jak bardzo by temu niektórzy zaprzeczali, porozumiewają się po ukraińsku. W ten właśnie sposób płynnie przechodzimy do do tematu języka. O ile język polski spokojnie wystarczy nam do zamówienia piwa i pierogów, o tyle dłuższa konwersacja z Ukraińcem może już stanowić pewien problem. Na początku wystarczą podstawy. Jak zawsze w przypadku nauki nowych języków obcych kluczowe znaczenie ma osłuchanie i przymus mówienia. Na Ukrainie bez język ukraińskiego nie podpiszemy żadnej umowy i nie załatwimy żadnej sprawy w urzędzie, z którymi kontakt może być problematyczny nie tylko z tego powodu.

znajomość języka ukraińskiego

Temat wojny ukraińsko-rosyjskiej

Nie chcę się w tym temacie rozwodzić za długo, ponieważ kwestie polityczne wolałbym akurat, przynajmniej w tym tekście, pozostawić na boku. Osobiście nie wierzę w aneksję Ukrainy przez Rosję, ani jej szybki upadek w ten lub inny sposób. W wielkim skrócie, zbyt wiele interesów jest zaangażowanych w projekt Ukraina, aby jego zamknięcie mogło nastąpić w tak prosty sposób. Nie chciałbym się też mylić w tej materii. Jeżeli natomiast chodzi o bezpieczeństwo we Lwowie nie powinniśmy się w tym temacie zagrożeni.


Jeżeli jednak nie macie w najbliższych planach przeprowadzki do Lwowa, zawsze możecie pożyć po lwowsku chociażby przez kilka dni. Na początku zaopatrzcie się w plan Waszego wymarzonego ➧ Weekendu we Lwowie. A potem, jeżeli chcecie otrzymać 100 zł na chociażby wyjątkową lwowską kolację, kliknijcie w poniższy link i zaoszczędźcie 100 zł na najbliższy wyjazd do Lwowa!

jak wynająć mieszkanie z airbnb

Ceny we Lwowie

Ten aspekt działa na niektórych najbardziej. Zamieszkam we Lwowie, bo we Lwowie jest tanio. Czy jednak na pewno tak jest? W przypadku większości produktów tak. Tańsze zdecydowanie są też wyjścia na miasto. Przeciętna cena obiadu, piwa czy kawy są o wiele niższe niż w Polsce. Zdecydowanie nie jest to jednak Tajlandia, gdzie za kilka złotych dostaniemy pełny obiad. Na Ukrainie ceny cały czas idą w górę, pomimo, ze rozwój gospodarki kraju nijak za nimi nie nadąża. Tak więc nie traktowałbym akurat tego argumenty jako kluczowego. Ogólny pogląd na ceny we Lwowie może dać Wam tekst ➧ Ceny we Lwowie

ceny we Lwowie

Korupcja na Ukrainie

O korupcji na Ukrainie powiedziano i napisano już wiele i niestety wiele z tych słów jest prawdą. Skrajna ukraińska biurokracja i związana z nią korupcja to temat rzeka. Czasami utrudniają pewne kwestie na tyle, że zapłacisz musisz, a czasami jedna „wziatka” (ukr. łapówka) może z kolei otworzyć zaryglowane wcześniej na głucho drzwi. W tych przypadkach możemy zapewne mówić o poważnych pieniądzach. Wiele z łapówek to jednak niewielkie kwoty, które musisz płacić przy normalnych zdawałoby się czynnościach jak przekraczanie granicy czy policyjne kontrole. To może wkurzać i wkurza! Chcąc zamieszkać we Lwowie musisz się niestety do nich przyzwyczaić. Chcąc dodatkowo prowadzić tam biznes, musisz mieć z kolei skórę grubości schronów przeciwbombowych.

Praca we Lwowie

Olbrzymie znaczenie w kwestii zamieszkania we Lwowie ma praca. Idealnym wyjściem byłoby zarabianie w euro na Zachodzie i wydawanie w hrywnach na miejscu. Taka zależność odpowiadałaby wszystkich. Aby nasz plan się ziścił, musi z kolei pojawić najważniejsza zmienna w postaci pracy zdalnej. Branży są różne i nie każda pozwala na pracowanie z każdego miejsca na świecie. Aby jednak pożyć Lwowem w pełnym wymiarze i nie denerwować się chociażby niepewnością o warunki prowadzenia firmy praca zdalna jest w moim odczuciu absolutną koniecznością.

Aby jeszcze bardziej złapać klimat Lwowa, zapraszam Was do zapoznania się z ➧ Najlepszymi książkami o Lwowie. Niektórym może to ułatwić decyzję.

Oczywiście temat zamieszkania we Lwowie to temat rzeka, a do rozpatrzenia jest bardzo wiele argumentów za i przeciw. Niech ten tekst posłuży więc za początek rozważań każdego, komu przez myśl przeszłoby przeniesienie do Lwowa na stałe. Zamieszkać we Lwowie? Czemu nie! Tylko na początku bardzo dobrze to przemyślmy.

Autor zdjęcia głównego ➧ Fotografia niedzienna