Fantasy Premier League to gra, która z roku na rok pochłania coraz większą grupę fanów bez wątpienia najlepszej ligi na świecie, czyli angielskiej Premier League. Grają wszyscy: piłkarze, dziennikarze, stolarze, tokarze, rzeźbiarze i pisarze. Każdy gra, ale chyba nie każdy potrafi. Niektórzy grają sercem, myśląc, że opaska na Fabiańskim jest czymś oczywistym. Inni traktują grę jak prawdziwy mecz i w ten sposób dobierają drużynę. To też tok myślenia skazany na porażkę. Jak zacząć grę w Fantasy Premier League? Jakie są zasady Fantasy Premier League i jak stworzyć zespół w Fantasy Premier League? Zapraszam na tekst, po którym Wasze połówki mnie znienawidzą, a znajdziecie zabawkę na długie wieczory.

FPL Zasady Fantasy Premier League

Zacznijmy od podstaw, czyli zarejestrowania się na stronie https://fantasy.premierleague.com/. Wybieramy nazwę zespołu i w szybkich klikach dostajemy drużynę, którą będziemy z mozołem budować. Równocześnie możemy ściągnąć sobie aplikację na telefon. Chociaż potrafi zawodzić, to jednak coraz częściej korzystam z niej, zamiast bezpośrednio ze strony

Na start dostajemyy 100 milionów funtów, które musimy spożytkować na zakup 15 zawodników (dwóch bramkarzy, pięciu obrońców i pomocników oraz trzech napastników). Z jednego klubu możemy kupić maksymalnie trzech zawodników. Nikogo nie zdziwię, że 11 zawodników wybiegnie w podstawowym składzie, natomiast czwórką pozostałych graczy usiądzie na ławce rezerwowych. Przed każdym meczem wybieramy również kapitana, którego punkty mnożone są razy dwa, a co ma nieoceniony wpływ na końcowy wynik. Wybieramy również wice-kapitana, który przejmuje opaskę, gdy nasz kapitan nie wejdzie na boisko. Kwestia wielokrotnie pomijana, ale już kilkukrotnie wybór vicka ratował mi tyłek.

Jak budować drużynę Fantasy Premier League

Kto w drużynie FPL w sezonie 2021/2022- Zasady Fantasy Premier League

Budowanie składu w Fantasy Premier League najlepiej pokazać na żywym organizmie, dlatego przeanalizujmy mój skład na nadchodzący sezon.

Budowa składu w Fantasy Premier League to oczywiście kwestia subiektywna, ale opowiem pokrótce, jak robię to ja. Na początku przede wszystkim warto pomyśleć jaki styl będzie miała Twoja drużyna: czy będziesz szedł w mocniejszą obronę, czy może postawisz na ofensywę. Osobiście preferuje posiadanie trzech dobrych pomocników, jednego przeciętnego i jednego na tzw. „piąty slot”, który ma miejsce w składzie, ale jest bardzo ekonomiczny i na boisko wchodzi jedynie w skrajnych przypadkach. W obronie stawiam na trzech zawodników, którzy powinni, przynajmniej w teorii, ładnie punktować, jednego przeciętnego grajka z pewną jedenastką i jedną najtańsza opcję w talii (jak przy tym gra to jest już idealnie, ale nie jest to obowiązek). W bramce stawiam na dwóch tańszych bramkarzy, z których każdy ma pewne miejsce w składzie, przez co można nimi rotować w ten sposób, by uniknąć spotkania z TOP 6. W napadzie stawiam na dwójkę napastników, którzy mogą strzelić swoje, natomiast trzecie miejsce wypełnia ktoś z tańszych opcji. Mój skład na obecną chwilę wygląda tak jak poniżej. Oczywiście może i dojdzie w nim jeszcze do wielu zmian.

Zasady Fantasy Premier League

Pewne miejsce ma Sanchez, Trent , Shaw (chociaż istnieje niepewność z powodu kontuzji żeber), Salah, bez którego strach wychodzić na miasto, Bruno, Buendia, Watkins i Antonio. Na reszcie pozycji może dojść jeszcze do zmian. Nie stawiam na bogaty atak, bo cena Kane’a wydaje się być zdecydowanie przesadzona. Para Watkins-Antonio powinna zrobić swoje. Welbeck jako trzeci w odwodzie też powinien dać radę. Przechodząc do pomocy. Raphinha może być bardzo dobrą opcją, chociaż kalendarz nieco nie sprzyja. Wątpliwości mam co do Sarra, ale nikogo lepszego w tej cenie nie dostanę. Obrona wydaje się mocna. Poza dwójka pewniaków, Mamy tutaj Digne (wariata, który zrobi albo albo minus dwa, albo plus dwadzieścia punktów) i Fofanę. Daje to pewność w razie wypadnięcia kogoś z pierwszego składu. Co do piątego slotu to trudno o dobry wybór w cenie 4,0, ale Omobamidele z Norwich, przynajmniej w pierwszych kolejkach, powinien mieć szanse na skład. Chociaż minusowe osiągnięcia w przypadku obrony Norwich są bardzo prawdopodobne. Jako drugiego bramkach mamy Fostera, który ma szanse, by nawet stanąć między słupkami w pierwszym składzie. Start ligi jeszcze długo przed nami, więc spodziewam jeszcze przetasowań.

Do zmian oczywiście doszło. Wpływ miały na nie kontuzje, transfery, a także wynikającego z tego różnice cenowe. Mój skład w Fantasy Premier League na kilka dni do początku sezonu wygląda w ten sposób. Nie ukrywam, że coś mi tutaj jeszcze nie gra. Ostatnie poprawki mogą być wprowadzane do samego końca.

Zasady Fantasy Premier league - jak ułożyć skład

Ceny zawodników w FPL – Zasady Fantasy Premier League

Tak jak wspomniałem, kwota do wydania na budowanie składu w Fantasy Premier League wynosi 100 mln funtów. Warto jednak dodać, że ceny zawodników określane są przed rozpoczęciem sezonu, ale zmieniają się w jego trakcie. Zmiana cen następuje w zależności od popularności danych piłkarzy. Dlatego odpowiedni wybór składu i szybkie zmiany w zależności od formy poszczególnych zawodników mają znaczenie nie tylko jeżeli chodzi o wyniki punktowe, ale przekładają się również na możliwości finansowe drużyny. Wielokrotnie do dokonania idealnej wymiany brakuje 0,1 miliona, który po drodze wyparował z naszego konta. Jeżeli dla przykładu zawodnik kosztował nas np. 5 mln funtów, a obecnie jego wartość wynosi 5,2 mln, możemy go sprzedaż za 5,1. W sytuacji gdy kupowaliśmy zawodnika za 5,2 mln. a dzisiaj kosztuje już tylko 5,1 mln. to sprzedajemy go już jednak za niższą kwotę.


Możemy zagrać razem. Wszystkich chętnych zapraszam do ligi Ambasadorzy fPl. Kod do Ligi to v3qh6y


Najtrudniejszą kwestią jest właśnie znalezienie tych różnic w postaci tańszych graczy, których dorobek punktowy będzie niewspółmierny do ceny. To oni prowadzą nas finalnie ku zwycięstwu. Kevin De Bruyne, Salah, Bruno czy TAA to pewniaki dla wielu graczy i ich posiadanie będzie bardzo wysokie. Powoduje to, że ciężko dzięki nim odskoczyć w tabeli. Różnicę może jednak stanowić przydzielenie jednemu z nich opaski kapitana. Przydzielanie opaski kapitana jest jedną z najtrudniejszych kwestii, z którą mierzę się sezon w sezon. W tym mam zamiar podpierać się stawkami bukmacherskimi. Spróbuję stawiać na tego, na którego postawią buki i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Zasady Premier League – punktacja

Wynik Waszej drużyny jest składową wynikó wszystkich graczy. Mogą oni zdobywać (lub tracić) punkty na wiele różnych sposobów. Oto zasady Fantasy Premier League jeżeli chodzi o punktację.

 • Pojawienie się na boisku – 1 pkt
 • Występ powyżej 60 minut – 2 pkt
 • Bramka obrońcy i bramkarza – 6 pkt
 • Bramka pomocnika – 5 pkt
 • Bramka napastnika – 4 pkt
 • Asysta – 3 pkt
 • Czyste konto obrońcy lub bramkarza – 4 pkt
 • Czyste konto pomocnika – 1 pkt
 • Obroniony karny – 5 pkt
 • Niestrzelony karny – -2 pkt
 • Obronione 3 strzały przez bramkarza – 1 pkt
 • 2 bramki stracone przez obrońcę lub bramkarza – -2 pkt
 • Żółta kartka – -1 pkt
 • Czerwona kartka – -3 pkt
 • Samobój – -2 pkt
 • Dodatkowo po meczu przyznawane są bonusowe punkty (od 1 do 3) dla trzech najlepszych graczy na boisku.
 • Zasady Premier Legaue – dodatkowe chipy

  W Fantasy Premier League mamy również skorzystania z kilku bonusowych opcji, których rozłożenie w czasie ma olbrzymi wpływ na przebieg rozgrywki. Dwa razy w sezonie możemy skorzystać z opcji Wild Card, która pozwala nam wymianę całego składu bez utraty jakichkolwiek punktów. Raz w sezonie z kolei można skorzystać z trzech chipów: Bench Boost, Triple Captain i Free Hit. Bench boost sprawia, że do punktacji w kolejce wliczone są również punkty zdobyte przez zawodników siedzących na ławce rezerwowych. Triple Captain powoduje, że punkty kapitana mnożone są razy trzy, natomiast Free hit jest takim Wild cardem z tym, że tylko na jedną kolejkę. Warto się wstrzymać z używaniem tych chipów i dokładnie je zaplanować. Ze względu na podwójne kolejki, blanki (czyli niepełne kolejki) ich odpowiednie użycie może być kluczem do sukcesu. Nie ma co się napalać, bo można na tym tylko stracić

  Zasady Premier League w Twoim domu

  Fantasy Premier League jest dla mnie idealnym uzupełnieniem mojej futbolowej pasji. Oglądanie Premier League staje się jeszcze ciekawsze i tylko moja kobieta dziwi się strasznie, kiedy jako odwieczny kibic Liverpoolu, cieszę się jak głupi z gola United. Zasady Fantasy Premier League są chyba jeszcze bardziej skomplikowanie niż się to wydaje. Planowanie transferów z wyprzedzeniem, które musi uwzględniać użycie chipów, zmian capitanów etc. to prawdziwa magia tej gry, która mam nadzieję Was wciągnie.

  Jeszcze raz zapraszam wszystkich chętnych do ligi Ambasadorzy fPl. Kod do Ligi to v3qh6y

  Zielonych strzałek!