Porto to miasto, które ma zaledwie ponad 200 tysięcy mieszkańców, ale sieć komunikacji jest tutaj naprawdę bardzo rozbudowana. Działa też całkiem sprawnie, chociaż wiele kwestii jest zdecydowanie niedopowiedziana, lub powiedziana nieco na wyrost. Tekst ma charakter stricte informacyjny. Komunikacja w Porto, najczęściej na weekendowy wyjazd, to kilka przejazdów w z góry zaplanowane miejsca i na tym się właśnie skupimy.

Komunikacja w Porto

Metro w Porto

Ciekawym tworem w Porto jest metro typu tramwaj. Bo powiedzieć, że w Porto jeździmy metrem, to tak jakby nic nie powiedzieć. Faktycznie wagony wyglądają jak te wyciągnięte z tuneli metro, ale już prędkość zdecydowanie mu ustępuje. Przede wszystkim dlatego, że jeździmy sobie torami położonymi na zewnątrz. Metro nie zawsze ma też własne tory, tylko czeka na skrzyżowaniach, na zielone światło etc. No jak to metro… Sieć jest jednak rozwinięta i dzięki metro w Porto dojedziemy wszędzie gdzie chcemy i to w stosunkowo niskiej cenie. Metro w Porto działa od 6.00 do 01.00, tak więc na poranny lot dojedziemy już autobusami, ale o tym później.

metro w Porto

Bilety na metro w Porto

Bilet na metro kupimy w rozsianych po mieście automatach, które stoją przy większości przystanków. W Porto funkcjonuje kilka stref komunikacyjnych i w zależności od tego, jak daleko zamierzamy się wybrać, musimy kupić odpowiedni bilet. Nie martwcie się jednak, że się w tym pogubicie. Przy automatach biletowych znajduje się alfabetyczna lista wszystkich przystanków z zaznaczeniem do jakiej strefy należą. Co ważne, na bilecie nie można mieć kilku biletów jednocześnie. Z lotniska do centrum (bezpośrednio możecie dojechać do przystanku Trindade, a później przesiąść się już na inne linie) musicie wykupić bilet na strefę Z4. Z kolei wyjazd z centrum nad Ocean to zakup biletu Z3. Pierwszy z nich kosztuje 2, a drugi 1,5 euro.


Jeżeli wybierasz się właśnie do Porto koniecznie musisz sprawdzić atrakcje w Porto a jeszcze lepiej dostać gotowy plan podróży. Wszystko to otrzymasz w tekście Weekend w Porto.

Tramwaje w Porto

Tramwaje w Porto pełnią przede wszystkim funkcję turystyczne. Do dzisiaj zachowały się trzy linie, które kursują po najbardziej obleganych trasach turystycznych. W godzinach szczytu są wypchane przez turystów. Ładnie wyglądają na zdjęciach i można nimi dotrzeć również nad Ocean.

Autobusy w Porto

Komunikacja w Porto to również autobusy. Nam posłużą one do wypadku nad Ocean, gdzie będziemy jechali autobusem linii 500. Za bilet zapłacimy 2 euro, a opłatę uiścimy bezpośrednio u kierowcy. My wybieraliśmy się z przystanku Sao Bento.

Nocne autobusy w Porto

Ze względu na taką a nie inną siatkę połączeń lotniczych, wiele z Was zapewne będzie chciała dostać się na lotniska w godzinach porannych, kiedy nie ruszyło jeszcze metro. Nic prostszego. Nie musimy wydawać kilkudziesięciu euro na taxi. Z pomocą idzie nam autobus linii M3, który co godzinę przemierza centrum miasta, kierując się do lotniska. Podróż z przystanku Av. Aliados trwa niecałe 30 minut, tak więc szybko, łatwo i przyjemnie. Pamiętajmy jednak o tym, by na przystanku stawić się nieco wcześniej i machać na nadjeżdżający autobus. Inaczej możemy się rozczarować, a już na pewno zyskać kilka siwych włosów.

Aplikacje komunikacja miejska Porto

W podróżach po Porto i nie tylko nieocenioną pomoc dała nam aplikacja Moovit. Nie zauważyłem żeby się myliła, a dzięki niej podróże są zdecydowanie łatwiejsze.

Klikając w poniższy link, możecie zgarnąć 100 zł na Wasz wymarzony nocleg. Potem udostępnijcie go swoim znajomym, a dostaniecie kolejne 50 zł za każdą rejestrację. Wyjazd do Porto może być ciut tańszy. Trzeba zarobić na swoje bacalau i inne pyszne jedzenie w Porto.

jak wynająć mieszkanie z airbnb