2020 nas nie rozpieszczał. Na pewno warto więc znaleźć w tym smutnym jak p… świecie odrobinę pociechy w muzyce. Z dobrych kwestii z kolei, Hot16Challenge2 był naprawdę udany i przez jakiś czas pozwalał nam bawić się muzyką w oczekiwaniu na kolejne kawałki. Którzy polscy raperzy zjedli pandemiczną sceną i jakie polskie albumy rapowe są warte tego, by do nich wracać? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w tekście, który jak zawsze powstał z opóźnieniem, ale równie warto było na niego czekać. Zapraszam wszystkich na Ranking najlepszych polskich raperów 2020

Ranking najlepszych polskich raperów 2020

Miejsce 10 – Tymek

Tymek wbija na listę najlepszych polskich raperów i na polską scenę rapową i nie bierze jeńców. Mare ładnie rozgościło się na mojej playliście i nadal do niej wracam, bo niczego nie cenię bardziej niż dopieszczenie tekstowe połączone z energetycznym bitem, który nie jest jednak głównym punktem programu artystycznego. Z założenia pozostaje nieco w tyle zmian na polskiej scenie, ale jak już coś mi wejdzie z nowego nurtu, to nie mogę przestać słuchać. Do tej krótkiej listy polskich raperów zdecydowanie należy Tymek. Zdecydowanie nie mogę doczekać się jego najnowszych produkcji, które mogą przynieść jeszcze więcej zaskoczeń.

Miejsce 9 – kartky

Nie ukrywam, że mam jakąś słabość do tego Pana i pomimo tego, że czasami sam nie jestem pewny, czy to jeszcze dobry rap, czy już delikatne popowe płaczki, to jednak kartky szybko potrafi mi przywrócić wiarę w swój niepowtarzalny talent. Jego zeszłoroczne życiowe piwoty są bardzo widoczne w utworach i czasami aż nieco przytłaczają całość.

Miejsce 8 – Kękę

Musiał znaleźć się na liście, chociaż w 2020 wrzucił zaledwie jeden kawałek. Za to jaki. To jednak nadal jest jeszcze subiektywny ranking, a bez Kikiego sam siebie bym oszukiwał, bo w zeszłym roku katowałem jego kawałki tak jak zwykle. Nieśmiertelny człowiek z Radomia, który równie szczerze czyta bajki, co rapuje o tym, że po prostu warto być sobą i walczyć o swoje. I niech tak już zostanie.

Miejsce 7 – Taco Hemingway

Taco pojechał na grubo w tym roku i w oczach wielu mógł stracić, a to co zyskał chyba nie jest jakąś wielką rekompensatą. Pomimo tego, ze płyty Jarmark i Europa nie są może wielkimi dziełami sztuki, to jednak znajdzie się na nich tyle dobrego materiału, że odmówienie Taco miejsca w pierwszej dziesiątce byłoby zbrodnią.

Miejsce 6 – Mata

100 dni do matury rozwaliło początek 2020. Potrójna platyna nie jest może żadnym wyznacznikiem talentu, ale nie ma co się oszukiwać, że Mata to talent pierwszej wody i do wersów, które dostajemy naprawdę ciężko się przyczepić. Chłopak pokazuje to w każdej produkcji, która jest jego udziałem, a specyficzne flow zdecydowanie wyróżnia go na polskiej scenie muzycznej.

Miejsce 5 – Rasmentalism

Ras to prawdziwy rapowy wieszcz i zdecydowanie nie mogło go zabraknąć na liście najlepszych polskich raperów. Jego wersy można by spokojnie czytać na spotkaniach literackich i nic nie straciłyby ze swojej siły rażenia.

Miejsce 4 – Pezet

Jego Magenta wydana na początku 2020 roku była tym na co wszyscy czekaliśmy od tak wielu lat. Wers: Pozdro Pezet, nagramy coś wierzę przeszedł do legendy polskiego rapu. Ten jednak wziął i sam nagrał prawdziwą perełkę. Końcówka roku to kolejna rzecz, którą wszyscy czekali, ale się całkowicie nie spodziewali. Duet z Kayah rozwalił dusze wielu i przypomniał to, jak Pezet miał to w zwyczaju robić.

TOP 3 Najlepsi polscy raperzy

Miejsce 3 – Quebonafide

Oczywiście musiał pojawić się i on, który w pełni zasłużenie zajmuje miejsce na podium. A tuż za nim widzę kolejkę osób, które biegną z pochodniami, by spalić to popowe gówno, które robi tylko wodę z mózgu i jest obrazą dla truskulowców. Nie pamiętam tak rozbudowanej kampanii marketingowej i rapera, który zagościł na okładce krzyżówek. Hasła do rozwiązania w Panoramicznych były jednak łatwiejsze, niż umieszczenie Quebo w TOP 3 najlepszych polskich raperów Temat polskiej rapgry został rozwalony na pełnej. Chociaż za nic nie rozumiem idei samego teledysku to Bubble Tea, to sama nuta jest dla mnie chyba ulubionym utworem 2020 i się tego nie wstydzę!

Miejsce 2 – Bonson

Bonson, Królu złoty, ileś Ty mi dobra przyniósł w zeszłym roku i ratował dupę w trudnych momentach. Głos, który pamięta kartony fajek i litry alkoholu rozbudzał mnie jak żaden inny i ciągnął do przodu. Złapał mnie i ciągnął ku górze. Czy to w tramwaju w drodze z pracy, czy w knajpie przy kolejnym piwie, czy na balkonie zamknięty pandemicznie. Z roku na rok Bonson jest u mnie coraz wyżej, a w gruncie rzeczy już jest na szczycie.

Miejsce 1 – PRO8L3M

U mnie zdecydowanym zwycięzcą 2020 roku jest PRO8L3M o czym świadczy nie tylko ilość odsłuchań na popularnym serwisie streamingowym. Powiedzieć, ze Oskar umie w wersy, a Steez to mistrz bitu, to jakby nic nie powiedzieć. Słodki Jeżu, ten rok mógłby się równie dobrze skończyć w marcu 2020. Słuchają ich w domach z betonu i biegając po zielonych pastwiskach polskiej wsi. A przynajmniej powinni, bo Art Brut 2 jest zdecydowanie najlepszą płytą 2020 w polskim rapie! Howgh, Powiedziałem!

Ranking najlepszych polskich raperów 2020

Zapraszam również do innych tekstów o naszym dobrym, polskim rapie. Wszystko zaczęło się kilka lat temu od krótkiego podsumowania, które nazwałem roboczo Subiektywny ranking polskich raperów. Po nim przyszedł Ranking polskich raperów 2018. Nastał kolejny rok i kolejna aktualizacja Ranking polskich raperów 2019. Dzisiaj przyszedł czas na podsumowanie roku 2020, który tak wiele przyniósł światu. Co przyniósł polskiej rapgrze? Piszcie w komentarzach!