Święta za pasem więc pora na krótką listę filmów bez których Święta będą odwołane. Śnieży na ekranach? To bardzo dobrze, tak ma być. Odpowiadając na pytanie: tak, ostrzegam, nie zabraknie również Kevina.

Love actually

Wszystko czego oczekujemy od filmów świątecznych znajdziemy w filmie Richarda Curtisa, który pomimo upływu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Miłości, rozstania, śmierć, dzieci, śluby, zdrady, świąteczna atmosfery, piosenki i Bill Nighy.

Kevin sam w domu

No nie mogło go zabraknąć, nie mogło. Zawsze młody, zawsze w domu i kompletnie sam, czyli nasz swojski Kevin. Chyba tylko problemy natury wychowawczej przeszkadzają, by przyznać Culkinowi honorowe obywatelstwo. Polacy podpisywali nawet petycje w obronie wyświetlania filmu, którego bronią niczym własnego domu.

Kevin sam w Nowym Jorku

Godny następca pierwszej części, a jak już się zacznie kevinowe przygody to bardzo trudno skończyć. Klimat Świąt i klimat Nowego Jorku dają niesamowitą mieszankę. Drugą część prywatnie lubię nawet bardziej od pierwszej.

Holiday

Klasyczna komedia romantyczna ze Świętami w tle. Zdrada i zamiana miejsc dają rezultat, którego spodziewamy się od samego początku, ale czy to w jakikolwiek sposób przeszkadza to w dobrej zabawie?

Zły Mikołaj

Nie każdy Mikołaj to staruszek przeciskający się przez komin z worem prezentów. Billy Thornton nie weźmie dziecka na kolana i krzyknie radosne Ho! Ho! Ho!, no chyba, że z Twoim telewizorem na tylnym siedzeniu. Wychodzi na to, że morze alkoholu, nimfomanka, karzeł, seks i grubasek to idealny temat na świąteczny hit.

Listy do M

Liczby mówią, że to najbardziej popularna polska komedią ćwierćwiecza. Co do tego można się spierać, ale lepszej polskiej komedii świątecznej dotąd nie stworzono. Plejada znanych polskich aktorów, którzy zrobili to czego od nich wymagamy, a niektórzy nie mieli jeszcze wówczas okazji, by tą samą miną znudzić tyle milionów Polaków, ile widziało ten film.

W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju

Powiedzieć, że Chevy Chase w roli Clarka Griswolda ma w te Święta pecha to tak jakby nic nie powiedzieć. Duch Świąt jest w nim jednak silny tego roku.

Miasteczko Halloween

Barańczak miałby dużo do powiedzenia w przypadku tłumaczenia, ale tytuł angielski: The Nightmare Before Christmas wyjaśnia już wszystko.  Animowana historia Dyniowego Króla to absolutny top filmów świątecznych. Nie widziałeś, zobacz. Widziałeś, zobacz jeszcze raz. Tim Burton staje na wysokości świątecznego zadania.

Szklana pułapka

Obok Kevina nie mogło zabraknąć również Szklanej pułapki. Nie tylko dlatego, że telewizja, podobnie jak historią pozostawionego bez opieki chłopaka, katuje nas nią w każde Święta . Bruce Willis jako Johna McClane i Alan Rickman (ciągle nie mogę uwierzyć, że on ma już prawie 70 lat!) w roli Hansa Grubera stworzyli film, do którego będą wracać jeszcze kolejne pokolenia. Prawdziwa świąteczna magia, która widoczna jest również w tłumaczeniu polskiego tytułu.

Lew, czarownica i stara szafa

Niesamowite wspomnienia wracają już po pierwszej nutce. Przerwa świąteczna i ferie to była Narnia. Tak mi zostało do dzisiaj. Nowe filmy mogą co najwyżej cmoknąć w pompkę Aslana. Ten klimat jest nie do podrobienia, a magia Świąt wypełnia dom w tempie ekspresowym niczym pociąg pędzący w czołówce. W te Święta otwórzcie drzwi do szafy :).