Koronawirus na Ukrainie – aktualizacja 14.08.

Od 12 października Lwów trafił do pomarańczowej strefy

Polska 14.08 trafiła na zieloną listę krajów i po przyjeździe na Ukrainę, obywatele polscy nie muszą przechodzić kwarantanny. Pamiętać należy jednak o ubezpieczeniu na COVID. O tych kwestiach szerzej przeczytacie poniżej.

Czy po powrocie z Ukrainy jest kwarantanna?

Jak podało Rządowe Centrum Legislacji: „Analiza sytuacji epidemicznej w Polsce pozwala na generalne wykreślenie obywateli Rzeczypospolitej Polskiej z zakresu obowiązywania przedmiotowego rozporządzenia i zaprzestanie kierowania ich, po przekroczeniu granicy zewnętrznej UE, na obowiązkową kwarantannę”

Granicę mogą również przekroczyć osoby, dla których Ukraina będzie krajem tranzytowym (należy mieć przy sobie dokumenty potwierdzające wyjazd z kraju w ciągu najbliższych dwóch dni), uczniowie, działacze kultury, sportowcy, biorący udział w zawodach mających miejsce na Ukrainie, osoby leczące się w ukraińskich szpitalach.

Równocześnie Gabinet Rady Ministrów przedłużył obowiązywanie kwarantanny na terenie kraju do 31 października. Na Ukrainie notuje się obecnie około 1500-2000 zachorowań dziennie. 21 sierpnia padł natomiast rekord 2328 zachorowań.

Tak więc jeszcze raz. Na chwilę obecną, po powrocie z Ukrainy obywatele Polscy nie muszą przechodzić żadnej kwarantanny. Kwarantanny nie ma również po stronie ukraińskiej. W przypadku wyjazdu na Ukrainę musimy jednak pamiętać, aby wcześniej wykupić i mieć przy sobie ubezpieczenie, w którym jasno i widoczny sposób zaznaczone jest, że ubezpieczyciel pokrywa koszty ewentualnego leczenia COVID-19.

jak wynająć mieszkanie z airbnb

Wyjazd do Lwowa po koronawirusie – Ubezpieczenie na COVID-19

Aby wjechać na Ukrainę należy mieć wykupione ubezpieczenie z widocznym wpisem, że pokrywa ono również koszt leczenia na COVID-19. Notatka o tej treści powinna być widoczna w treści polisy. Ukraińskim pogranicznikom może się nie chcieć przerzucać całego OWU by znaleźć odpowiedni paragraf.

Jak wykupić ubezpieczenie na COVID-19

Aby wykupić ubezpieczenie uwzględniające koszty leczenia COVID-19 wystarczy wejść chociażby na stronę rankomat.pl. Po wpisaniu parametrów naszej podróży otrzymamy listę ubezpieczeń z wytłuszczonymi tymi, które obejmują COVID-19. Można również skorzystać z ukraińskich firm ubezpieczeniowych, których listę umieszczam poniżej:

Ubezpieczenie COVID-19

Czy można jechać do Lwowa i na Ukrainę?

Nic nie stoi na przeszkodzie zarówno po polskiej, jak i ukraińskiej stronie. Lwów mnie oblegany przez turystów musi być piękny i sam się o tym postaram jak najszybciej przekonać. Równocześnie należy mieć w pamięci obostrzenia w przypadku restauracje we Lwowie, które są poważniejsze niż ma to miejsce w przypadku Polski. Oczywiście warto również na bieżąco śledzić sytuację związaną z koronawirusem na Ukrainie. Aktualne informacje znajdzie w tekście ➧ Koronawirus we Lwowie

Czy restauracje we Lwowie pracują normalnie?

Tak, restauracje we Lwowie po koronawirusie działają normalnie. Jedyne ograniczenia to przede wszystkim, znana nam z Polski odległość między stolikami. Dodatkowo przy wejściu musimy mieć założoną maseczkę, którą jednak zdejmiemy chwilę po wejściu do lokalu. Restauracje we Lwowie po koronawirusie działają również w innym reżimie godzinowym i są zamykane o godzinie 22. Na chwilę obecną nie są również serwowane m.in. śniadania u Baczewskich. Więcej o sytuacji w restauracjach we Lwowie po koronawirusie znajdziecie w tekście ➧ Restauracje we Lwowie a koronawirus


Jeżeli chcecie chociaż odrobinę poczuć klimat dawnego Lwowa, zapraszam Was do zapoznania się z ➧ Najlepszymi książkami o Lwowie. Niektórym może to ułatwić decyzję o wyjeździe do Lwowa.


26 sierpnia ukraiński rząd uchwalił ustawę, zgodnie z którą od 28 sierpnia zostanie wprowadzony zakaz wjazdu na terytorium Ukrainy dla obcokrajowców.

Kto może wjechać na terytorium Ukrainy?

Na terytorium Ukrainy mogą wjechać obywatele, którzy posiadają pozwolenie na pobyt stały, członkowie organizacji międzynarodowych i humanitarnych, a także goście zaproszeni bezpośrednio przez ukraiński MSZ, MON.

Kwarantanna na Ukrainie – Koronawirus na Ukrainie

Wszyscy na to czekaliśmy i odliczaliśmy dni do terminu, który nikomu nie był znany. Ale już możemy. Kwarantanna po powrocie ze Lwowa nie obowiązuje. Możemy jechać do Lwowa bez powrotnej kwarantanny! Od 3 lipca możliwy jest wyjazd na Ukrainę, a przede wszystkim powrót z niej bez przechodzenia kwarantanny po powrocie do Polski! Kwarantannę muszą nadać przechodzić jednak przyjeżdżający do Polski obywatele Ukrainy.