Wyjazd do Lwowa z roku na roku staje się coraz modniejszy. Mnożą się pytania odnośnie tego jak dojechać, czy jest bezpiecznie, gdzie nocować i co warto zjeść? Postanowiłem zebrać je w jednym miejscu. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Lwowa? Rozpocznijmy lwowskie Q&A.

1. Czy we Lwowie jest bezpiecznie?

Tak, pomimo wojny, we Lwowie nie dochodziło do żadnych poważniejszych incydentów. Dzisiaj naszą uwagę przykują jedynie patrole wojskowych na ulicach. To jednak od zawsze była domena krajów za naszą wschodnią granicą. O możliwych zagrożeniach podczas wizyty we Lwowie przeczytacie w tekście ➧ Czy we Lwowie jest bezpiecznie.

2. Czy we Lwowie można porozumieć się po polsku?

Większość kelnerów i kasjerów sprzedających w centrum miasta spokojnie zrozumie język polski. Gorzej może być już z płynną odpowiedzią, ale na pewno będą się starać. Zawsze warto mieć jednak w zapasie kilka słówek po ukraińsku. Jeżeli macie wybór: kaleczyć język ukraiński, a powiedzieć coś po polsku, wybierzcie tę drugą opcję. Nie męczcie siebie i biednego kelnera. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście ➧ Czy we Lwowie dogadam się po Polsku

3. Czy na Ukrainie dogadam się po angielsku?

W większych barach, restauracjach i hostelach znajdujących się centrum miasta raczej bez problemu. Gorzej sprawa wygląda w mniejszych lokalach, znajdujących się nawet w okolicach rynku i sklepach spożywczych. Zawsze można jednak wrócić do punktu 2.

4. Umiem trochę po rosyjsku, czy to wystarczy by dogadać się we Lwowie?

Wystarczy. Ukraińcy mieszkający we Lwowie w przeważającej większości znają język rosyjski, choć na co dzień mówią po ukraińsku. Starajmy się jednak na siłę nie tworzyć rosyjskich „nowotworów” językowych. Nie ma czym się chwalić. Gdy mamy natomiast wybór pomiędzy polskim a rosyjskim, mówmy po polsku. Czy muszę jeszcze tłumaczyć dlaczego?

Gdzie kupić hrywny? W Polsce czy na Ukrainie?

Zdecydowanie najlepiej wymieniać pieniądze we Lwowie. Kursy w polskich kantorach, nawet tych przy granicy, są zdecydowanie mniej atrakcyjne niż te na Ukrainie. Ze sobą wystarczy wziąć maksymalnie kilkaset hrywien na niespodziewane wydatki i dojazd do Lwowa jeżeli wybierzemy metodę oszczędną opisaną w punkcie 6. Dokładne porady, a nawet miejsca gdzie warto wymieniać pieniądze we Lwowie znajdziecie w tekście ➧ Gdzie kupić hrywny?

Czy na Ukrainę potrzebny jest paszport?

Wbrew pozorom często spotykane pytanie. Odpowiedź jest szybka i prosta: Tak, na Ukrainę potrzebny jest paszport. Więc na temat paszportu niezbędnego do wjazdu na Ukrainę piszę w tekśce ➧ Czy na Ukrainę potrzebny jest paszport czy tylko dowód?

Jak dojechać do Lwowa

Sposobów jest tyle ile stanów kont i indywidualnych potrzeb. Można autobusem, samochodem, samolotem czy pociągiem. Można również te możliwości dowolnie miksować. Wybór Twojej drogi do Lwowa znajdziesz w tekście ➧ Jak dojechać do Lwowa?

Czy warto jechać na Ukrainę samochodem?

Jeżeli rozważasz krótki wypad, a samochód na Ukrainie nie będzie Ci potrzebny do wielkich eskapad to zdecydowanie odradzam. Przede wszystkich chodzi tu o długą kolejkę na granicy w drodze powrotnej. Bywają dni, że może ona osiągnąć nawet 10 godzin. Jeżeli już wybraliście się do Lwowa samochodem, warto wcześniej wybrać odpowiedni park płatny. Listę najlepszych strzeżonych parkingów we Lwowie znajdziecie w tekście ➧ Parkingi strzeżone we Lwowie

wyjazd do Lwowa

Jak po Lwowie jeździ się samochodem?

Trzeba mieć mocne nerwy, bystre oko, giętką szyję, ale do wszystkiego można się przyzwyczaić. Ukraińcy nie należą do kierowców, którzy idealnie przestrzegają przepisów, ale po kilkugodzinnym ostrym szkoleniu w terenie można już znaleźć pewien klucz do ukraińskiego ruchu drogowego. Na początku każdego czeka jednak klasyczne wschodnie rozpoznanie bojem.

Gdzie nocować we Lwowie?

Możliwości noclegu we Lwowie jest naprawdę bardzo wiele. Na początku wybierz lokalizację, w której chcesz zamieszkać. Informacje, by znaleźć idealne miejsca do zamieszkania znajdziesz w tekście ➧ Gdzie wynająć mieszkanie we Lwowie Teraz pora na wybór tego gdzie będziesz mieszkał. Wszystkie opcje (hotel/hostel/Airbnb i inne) rozebrane na czynniki pierwsze znajdziesz z kolei w tekście ➧ Noclegi we Lwowie. Osobiście zdecydowanie wybieram opcję Airbnb. Jak korzystać z Airbnb we Lwowie znajdziesz w tekście: ➧ Jak wynająć pokój lub mieszkanie na Airbnb

jak wynająć mieszkanie z airbnb

Czy we Lwowie jest tanio?

Nadal tanio, choć zdecydowanie było taniej :). Piwo w dobrym barze kosztuje 8 złotych, w gorszym (choć nadal na Starym Mieście i nie jest to jakaś mordownia) nawet 4 złote. Solidny i bardzo dobry obiad przy Rynku to wydatek około 40-50 złotych. Aktualne ceny w lwowskich sklepach znajdziecie w tekście ➧ Ceny we Lwowie Noclegi zależą oczywiście od wymagań. Można wynająć odnowiony apartament za sto kilkadziesiąt złotych za noc (dosłownie przy samym Rynku) lub za kilkadziesiąt złotych spać w hostelu, który standardem nie odbiega od tych znanych nam na Zachodzie. Decyzja należy od Was. O możliwościach rozdysponowania swoimi pieniędzmi na wielu wymiarach przeczytacie w tekście ➧ Czy we Lwowie jest drogo?

Jedną z ważniejszych rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem do Lwowa to przede wszystkim fakt, ze Lwów restauracjami stoi. Miejsc gdzie można dobrze zjeść jest co niemiara, a pytanie „gdzie zjeść we Lwowie?” wynika jedynie z nadmiaru dobra. Miejsca na najlepsze śniadanie we Lwowie znajdziecie tutaj ➧ Śniadania we Lwowie. Waszą ulubioną lwowską restaurację znajdziecie z kolei dzięki tekstowi ➧ Restauracje we Lwowie. Smacznego!

Wyjazd do Lwowa – Co zobaczyć?

Muzea, zabytki, parki, restauracje, targi. Lwów jest pełen atrakcji, a stworzenie idealnego planu może nastręczyć trudności. Nie martw się, Twój plan na weekend we Lwowie jest już gotowy i czeka na Ciebie w tekście ➧ Weekend we Lwowie. Korzystajcie do woli.

Jak poruszać się po Lwowie

Można komunikacją miejską, można taksówkami, Uberem czy Boltem. Wszystko w zależności od potrzeb, a wszystkie za i przeciw dokładnie opisałem w tekście ➧ Komunikacja we Lwowie. Szerokiej drogi!

Wyjazd do Lwowa może być czystą przyjemnością. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu taki właśnie będzie!

Serwus!